| alalal a întrebat:

Dau funda! am si eu o nelamurire! Mi-am luat un Sony Xperia TX, eu din cate stiu memoria standard este de 16GB dar mie imi arata "10GB total internal memory" care de altfel sunt liberi.
Stiu ca telefonul vine cu niste aplicatii preinstalate si cu sistemul de operare care inevitabil ocupa spatiu!

Intrebarea este: De ce nu arata "16GB total internal memory" din care 6GB sunt ocupati sau ceva de genul asta?

Răspuns Câştigător
| Dedeyy1902 a răspuns:

Asta e sistemului ii trebuie spatiu lasa-l asa. dar da randament?

12 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Cel mai probabil acei GB sunt ocupati cu sistemul de operare dar se poate sa fie o eroare de afisaj.

| alalal explică (pentru alexs99):

Probabil, pe mine ma interesa de ce nu arate total internal 16GB
Eu am acum si card de 8GB si imi atata la total 18GB

| alalal explică (pentru Dedeyy1902):

Da, merge foarte ok!

| Dedeyy1902 a răspuns (pentru alalal):

Asta e sistemului ii trebuie spatiu lasa-l asa. dar da randament?

| AndreiuuMrrr a răspuns:

Si asta la ce ar ajuta?!

| alalal explică (pentru AndreiuuMrrr):

Vreau sa stiu, in mod normal eu stiu ca iti arata cata memorie ai si cata este ocupata din ea! mie imi arat 10GB care sunt si liberi iar aplicatiile preinstalate si softul trebuie sa fi ocupat undeva memorie, asta ma interesa!

| Dedeyy1902 a răspuns:

S-ar putea sa fie o eroare si sa iti arate ca memoria libera este de 10 Gb dar ea sa fie de 16 Gb. Incearca sa pui in telefon un fisier de 16 Gb sa vezi daca suporta. Sau s-ar putea ca telefonul sa aiba nevoie de 6 Gb pentru a functiona corect. Sper ca ti-am fost de folos.

| alalal explică (pentru Dedeyy1902):

Am incerca dar nu merge, spune ca nu am spatiu destul! Deci nu este eroare!
Idea e ca cei 10GB sunt libei nu sunt ocupati deloc, dar aplicatiile alea si softul trebuie sa fie undeva stocate! Ce nu m-a lamurit este ca de ce nu arata 16GB total din care 6GB sunt ocupati de aplicati si soft. Poate are 16GB cu tot cu aplicatile preinstalate si sistemul de operare, doar ca arata numai memoria care am a mi ramas disponibila.Eu nu stiu nici cat spatiu poate sa ocupe un sistem operare android!

| Dedeyy1902 a răspuns (pentru alalal):

Revino la setarile din fabrica

| Dedeyy1902 a răspuns:

Incearca sa dai revenire la setarile din fabrica...

| alalal explică (pentru Dedeyy1902):

I-am reintrodus softul de 2 ori, dar degeaba!

| DragoszZDx a răspuns:

Probabil ca restul sunt consumati cu aplicatiile telefonului

| alalal explică (pentru DragoszZDx):

Pai da, dar ar trebui sa imi arate 16GB "total memory" dintre care 6GB sunt ocupati de.......asta era problema mea pentru ca cei 10GB sunt memorie libera si undeva trebuie sa fi ocupat memorie alicatiile si softul daca cei 10GB sunt liberi