| Bandit288 a întrebat:

Am Windows 7 instalat pe laptop, si scrie langa tastatura o eticheta ca trebuie sa am Windows Vista.
Am o singura partitie in Windows si vreau sa o formatez p'asta si sa fac si partitia D.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E foarte bine ca ai instalat Windows 7. Vista are prea multe defecte. De aia s-a renuntat rapid la el.
Cat despre partitie nu-ti trebuie nici un program: https://www.youtube.com/watch?v=vlt0E-RQY2c

| LinxCont a răspuns:

Daca langa tastatura e o eticheta cu Windows Vista, inseamna ca laptopul e putin mai vechi. La cele noi e normal sa scrie windows 10.

Daca are instalat windows 7 si merge bine, e perfect, nu mai trebuie instalat alt windows.
In general se fac 2 patritii C si D, pentru a pastra separat in partitia D unele date cum ar fi filme, poze, documente, programe, jocuri, in asa fel incat la o reinstalare de windows sa se poata sterge continutul partitiei C unde se va reinstala windows-ul, iar restul datelor sa ramana neatinse in partitia D.

Crearea celor 2 partitii se poate face fie cu ocazia instalarii windows-ului, caz in care se pierd datele existente pe hard disk, fie fara reinstalarea windows-ului, direct din windows sau folosind un program manager de partitii cum e cel de aici http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

| onyvirus a răspuns:

Acronis Disk Director poate face asta fara a fi nevoie de formatare programul al iei de la ony.forumssv.com sectinunea ftp dupa ce postezi in diverse cererea lui

| onyvirus a răspuns:

Acronis Disk Director