| SwizBlood a întrebat:

ar fi bun un Proccesor din acesta? http://www.emag.ro/......EZGW2BBBM/

Eu am PC-ul numai AMD si na. as vrea sa stiu daca un triple core AMD 3.20 GHz ar fi bun. Si sa stiu daca din 3.20 GHz se fac 9.60 GHz. Cine da raspunsul cel mai bun are FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MariusMorse a răspuns:

Da, schimband placa de baza. Nu poti schimba socket'ul de pe placa de baza. Este ca o amprenta, manusa fixa, pe socket nu poti pune o alta forma sau ceva diferit, asa este construita placa de baza, e ca si cum ai incerca s-a bagi intr'un perete un triunghi cand el de fapt are un patrat in el. fix batut in cuie

10 răspunsuri:
| MariusMorse a răspuns:

Nu ti'l recomand pe acela, are doar 3 nuclee iar cel de'al 4'lea este blocat (pentru al debloca iti trebuie o placa de baza care stie sa faca asta si din moment ce vrei sa-ti schimbi CPU'ul presupun ca placa ta de baza nu poate debloca corii de pe procesoarele mai noi). Iar treaba cu 3.2 GHz rezulta 9.6 GHz, treaba nu merge chiar asa. Nu stiu sa-ti explic exact dar treaba vine cam asa (spun o aberatie acum!): degeaba ai un procesor cu 20 de nuclee daca fiecare core are o frecventa de doar 400 Hz, da, rezulatul final este de 8 Ghz.
Daca ai mai multi cori nu este neaparat si un lucru mai bun PENTRU CA cele mai multe jocuri/aplicatii nu folosesc mai mult de 2-4 cori iar restul nucleelor stau de pomana acolo.
Tie iti trebuie un CPU cu o putere de procesare cat mai mare pe un singur nucleu. Incearca un CPU cu 4 cori (fara nuclee blocate). Uite ce iti recomand eu
http://www.emag.ro/......EQQ72BBBM/
Acesta are cache L3 (KB): 6144 (6 Mb) celalalt neavand cache L3 dar fata de celalat are un consum mai mare de 125 de W.
Sper sa-ti fi fost de ajutor, Bafta!

| MariusMorse a răspuns (pentru SwizBlood):

Fata de celalat acesta este OK! Nu are nici un nucleu oprit din fabrica si este o serie mai buna fata de celalalt, niste detalii pot face diferenta in timp!
Asta da este mai bun decat celalalt!

| SwizBlood explică (pentru MariusMorse):

Dar asta? :)) Eu am vrut pe asta sa-l iau da vreau sa vad ce zici.
Sa te uiti si la putere termica sa vezi daca e bun.

http://www.emag.ro/......EDKPKBBBM/

| MariusMorse a răspuns (pentru SwizBlood):

Sincer nu cred ca este mai bun, o avea el putere bruta de 3. 6Ghz pe un singur nucleu ceea ce este bine dar in acelasi timp are doar 2 cori ceea ce in ziua de azi "a devenit standard" sa ai un CPU cu 4 nuclee, ma rog. Ideea este ca da este bun dar in comparatie cu celalalt acesta peste cativa ani nu va duce la fel de bine ca celalalt CPU. Asta este parerea mea!
Problema este ca i'ti pot spune care corocesor este mai bun dintre 2'ua de ageasi generati (serie/model...), dar s-a compar un un AM3 cu un FM2... ei bine ma depaseste ( sunt la curent in legatura cu ultimile procesoare de la AMD adica seria FX).
Am citi putin pe net si am aflat ca este pe'nultima generatie de socket (FM2 fiind urmat de FX). Nu ma incanta ideea de doar 2 corii, incearca macar unu de 4 cori cu 3.2 sau 3.4 Ghz.
ATENTIE cele 2'ua procesoare nu merg pe aceeasi placa de baza (unu are socket AM3 iar celalalt FM2, iar o placa de baza du poate suporta 2'ua socket'uri diferite!).

| SwizBlood explică (pentru MariusMorse):

Poti sa-mi lasi aici un procesor bun de rog? Dar sa fie AMD Athlon. Si pana in 330-340 lei.

| MariusMorse a răspuns (pentru SwizBlood):

Aceste procesoare MERG DOAR PE SOCKET AM3!
http://www.emag.ro/......EDJL2BBBM/
http://www.itgalaxy.ro/......14417.html
Astea 2'ua procesoar este de fapt unu si acelasi :D (singura diferenta este pretul iar diferenta dintre cele de sus si asta de jos este 100 Mhz in plus (destul de putin, acum depinde de tine pe care i'l vrei).
http://www.itgalaxy.ro/......15583.html
Alt ceva mai mult la 330 lei nu am gasit...
Bafta!

| SwizBlood explică (pentru MariusMorse):

Am o intrebare, pot schimba Socket-ul?

| MariusMorse a răspuns (pentru SwizBlood):

Da, schimband placa de baza. Nu poti schimba socket'ul de pe placa de baza. Este ca o amprenta, manusa fixa, pe socket nu poti pune o alta forma sau ceva diferit, asa este construita placa de baza, e ca si cum ai incerca s-a bagi intr'un perete un triunghi cand el de fapt are un patrat in el. fix batut in cuie

| lucika96 a răspuns:

Pai depinde pentru ce il vrei... daca este pentru jocuri mari gen: Metin2 wow LOL...etc merge si 3.20 GHz