| RăzvanSTO a întrebat:

As dori o parere de la voi, ce ar fi mai performant:
Amd athlon 200GE 3.1 ghz & GTX 1060 3gb
SAU
Amd ryzen 3 1200 3.1 ghz cu 1050 varianta de 2 gb
Acum pc ul nu il voi face pe piese am gasit o unitate la 999 lei pe cel cu procesorul asta si un 8 gb de ram la 2666mhz si am zis sa i adaug un 1060 si ma ajunge pana in bugetul pe care il detin adica de 2000 de lei
http://m.cel.ro/wish/&wid=75862

1 răspuns:
| bogdan324 a răspuns:

Problema e ca prima varianta este foarte dezechilibrata, placa video prea puternica cu un dual core cu hyperthreading, o sa iti mearga cu ceva blocaje jocurile care pun accent pe procesor.
A doua varianta e mai echilibrata dar va trebui sa nu te astepti la cine stie ce, o sa joci pe detalii low-medium majoritatea jocurilor pretentioase daca vrei fps-uri acceptabile.
Personal as merge pe prima varianta dar numai cu conditia sa faci upgrade la procesor pe viitor, poate chiar si la rami.