| ionucmarele a întrebat:

as dori sa imi cumpar un laptop pana in 2400 lei, laptopul o sa il folosesc pentru scoala si din cand in cand jocuri.Eu m-am gandit la aceasta varianta:
http://www.pcgarage.ro/......2gb-black/

Ce ziceti este ceva mai bun in acest pret?

5 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

1) Procesorul e foarte bun, dar are doar 1, 7 GHz. Se înmulțește cu 4 și dă 6, 8 GHz, deci nu e o problemă.
2) Placa video e mult inferioară procesorului. Placa integrată pe procesor (Intel HD Graphics 4000) mi se pare mai bună. Dacă vrei ceva bun și pentru jocuri caută alt laptop cu minim...
-nVidia GeForce GT 640 de 2 GB
-Radeon HD 7000 (poate fi de 1 GB dacă e 7750)

ATENȚIE: Laptopurile nu sunt pentru jocuri. De la un moment dat sistemul de răcire poate ceda și se va supraîncălzi foarte ușor. Dar depinde de laptop.

Iată încă o variantă:
http://www.emag.ro/......DGMRXBBBM/

| ionucmarele explică (pentru SonicAndrei):

Salut SonicAndrei :1Procesorul e dual core, nu quad core
2Placa video este dedicata si este nVidia GeForce740

| SonicAndrei a răspuns (pentru ionucmarele):

1) Eu știam că toate i5-urile sunt quad-core. OK, trebuia să fiu mai atent...
2) Are 2 plăci video:
-Intel HD Graphics 4000 care e integrată pe procesor și nu o folosește
-nVidia GeForce GT 740 de 2 GB care e dedicată și pe care o va folosi

Spuneam că această placă integrată e mai bună decât această placă dedicată. Desigur, până la un moment dat când vedem diferența placă dedicată/integrată.

Pe acea placă video merge orice joc, dar ultimele jocuri le va rula cu greu. De aceea îi recomand o placă video mult mai bună.

Răspuns utilizator avertizat
| serverconfig a răspuns:

Salut. Arunca o privire si aici :

http://www.serverconfig.ro/......gb-4674488