| FrunzaRM a întrebat:

as dori sa-mi achizitionez un laptop. Ideea e ca as vrea ceva multifunctional ( nu ceva doar pentru munca sau gaming) as dori sa il pot folosi pentru munca (editare foto), pentru relaxare (filme, muzica...) si pentru distractie (jocuri).
Ca si buget maxim nu stiu 3.000 sau cel mult 3.500 lei dar mi-as dori sa nu ating pretul maxim laughing) Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Tu nu stii ce vorbesti. Am dat peste destui de astia ca tine care se dau mari si tari si isi cumparau pocnitori pentru ca "stiu mai bine" si dupa veneau la mine ca le merge greu windowsul si nu pot sa ruleze nimic pe el.
Si daca tot insisti sa mai adauge inca 4GB ram de ce nu ii recomanzi ceva cu 8 direct? Stii cum e cu garantia in Romania ca sa mai adaugi rami? Eu stiu ce inseamna sa trimiti in service si sa astepti 2 saptamani ca sa iti mai adauge inca 8GB si nici daca voiam sa cumpar direct si sa mi trimita gata montati nu faceau asta.

11 răspunsuri:
| ciumabubonica a răspuns:

Https://www.emag.ro/......D5FDX9BBM/ uita te la acest laptop, are un procesor bun spatiu destul e pun si pentru gaming si e si destul de ieftin

| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......k-backlit/

mult mai bun decat recomadarea precedenta, insa nici al meu nu are SSD
Abia la 3.800 gasesti ceva asemanator cu SSD de 256 GB
Insa al meu are slot M.2, poate te intereseaza in viitorul apropiat un astfel de SSD.

| Zaygon a răspuns (pentru ciumabubonica):

Iti garantez eu ca pe chestia aia numa gaming nu faci. Procesorul e dual core gen 8 dar ce faci cu 4GB ram? Stai si plangi ca iti trebuie minim 8 ca sa faci ceva decent. Mai adaug faptul ca hdd e hdd, poate fi si de 1TB deci din start nu va merge uaau. Iar placa video dedicata, meh ma abtin sa zic ceva.

| ciumabubonica a răspuns (pentru Zaygon):

E vorba de un laptop care ar trebui sa fie decent la toate intelegi? da i si tu o idee, recomanda i un laptop de 3000 de lei si sa fie decent in toate domeniile

| NLS a răspuns (pentru Zaygon):

Ciudat e ca am vazut saptamanile trecute exact acelasi model recomandat de "altcineva"... si se tinea tare pe metereze, mai ceva decat S. J.
Macar in cazul respectiv recomandarea era ceva mai aproape de cerinte.

Procesorul nu e dual core, dar e ca si cum ar fi.
Pentru cerinta de mai sus recomand ceva cu M in coada (sau Q, etc), nicidecum economic.

| FrunzaRM explică:

P.s la jocuri ma refer la un fifa, cs:go, pubg

| Zaygon a răspuns (pentru NLS):

Da, ai dreptate, nu e dual core. Eram obisnuit ca astea cu U in coada sa fie dual core(cel putin asa e de la gen 4 pana la 7-a). Si recomandarea ta e chiar buna.

| Zaygon a răspuns (pentru ciumabubonica):

Ce ai recomandat tu e strict pentru partea de browsing pe net, otara de filme online si cam acolo. Cu 4 GB ram nu faci gaming. Cu 4GB ram nici un IDE ca sa programezi in java sau in python nu deschizi. Ce a recomandat NLS e decent. Si oricum, daca vrei gaming iti faci desktop si gata.

| ciumabubonica a răspuns (pentru Zaygon):

Ba omule tu vezi ca zice clar ca nu vrea ceva pentru munca sau gaming, vrea ceva care ar putea sa le faca pe toate intr o oarecare masura? evident ca o sa zici ca nu exista asa ceva dar eu i am dat o idee.Cu acel laptop poti sa te joci anumite jocuri, e bun si pentru ce ai zis tu e si comod.si daca e ii mai poate adauga 4 gb ram ca sa joace si pubg

| Zaygon a răspuns (pentru ciumabubonica):

Tu vezi pentru ce are nevoie? Ce editare foto sa faci pe 4GB ram si 2GB placa video? Deschizi photoshop si ti-o luat freeze sistemul.

| ciumabubonica a răspuns (pentru Zaygon):

Hai ma las o dracu ca nu stii ce vorbesti plus ca ti am mai zis.ii mai poti adauga 4 gb rami fara nicio problema si placa video ii duce.nu conteaza ca e de 2 GB ideea e sa ii foloseasca pe toti pentru ca sunt multe de 2GB care nu se duc la 2GB daca intelegi ce vreau sa zic