| Dragan_Marius-Cristian_1991 a întrebat:

As dori sa trec de la windows la un SO Linux(Kubuntu, Linux Mint etc). Intrebare mea e daca exista vreun SO Linux care sa-mi satisfaca urmatoarele nevoi:
1.Sa fie cat mai asemanator cu Windows(la interfata)
2.Sa mearga Youtube, filmele full hd(am inteles ca ar fi ceva probleme din punctul asta de vedere)
3. Exista vreun SO Linux cu power management(as fi interesat sa ma tina cat mai mult bateria la laptop)
4.Sa stie sa-si instaleze singur driverele si sa pot avea net dupa router wireless
5.Sa il pot conecta la tv,sa pot conecta telefonul la el,diverse periferice etc.

Cel mai important:sa poata fi folosit de un student la calculatoare(ma refer sa mearga c,c++,visual studio, java, active hdl etc...cu sau fara wine...important e sa mearga) fara a mai fi nevoie sa am si windows instalat pe laptop.
Desi stiu ca exista si programe pentru linux as vrea sa le folosesc pe acelea de la facultate(de exemplu nu vreau sa folosesc netbeans daca la facultate nu lucram pe asa ceva).
Multumesc anticipat celor care vor veni cu raspunsuri pertinente!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea cerintelor tale sunt indeplinite de o distributie Ubuntu. Exista chiar o distributie care seamana cu XP si se bazeaza pe ubuntu 11.04:
http://www.oslike.se/xp-like

Daca ai un laptop cu placa video nVIDIA sau ati, sunt mari sanse sa-ti instaleze Ubuntu driverele necesare si sa-i ruleze specificatiile 3d.
Ubuntu Linux are si emulatoare pentru programe si jocuri Windows, ma refer la Wine, Playonlinux, Crossover.
Nu merg toate aplicatiile win, trebuiesc testate sau consulata baza online cu teste:
winehq.org
Programare se face, evident, si pe Linux.
Dispozitivele periferice vor functiona in masura in care Ubuntu are integrate driverele necesare.
Asta ramane sa testezi cu o distributie live.
Iti recomand sa incerci cu Yumi un Ubuntu live de pe stickul usb:

http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

Programul iti formateaza si pregateste automat Linuxul pentru bootarea si testarea de pe stick.

1 răspuns:
| IonutzMariusz a răspuns:

Da dar nu stiu numele pentru ca Liquid Galaxy de la eMAG este pe linux "cica stabil" si a trebuit sa ma chinui sa il refac! un fleac