| Rinzer a întrebat:

sunt student la o facultatea de informatica si as vrea sa-mi iau un laptop 2 in 1 cu windows 8.1(aka o tablet cu tastatura).Am gasit cateva modele de la Asus si Acer la un pret bun si as vrea sa stiu daca cu procesorul Intel atom pot sa folosesc soft-uri de programare fara a avea probleme(eclipse,visual studio, codeblocks etc. ).Si da stiu ca un laptop normal ii mai bun dar vreau ceva mult mai mic si care sa nu i se termine bateria in 2-3 ore.

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Ia un laptop normal, subtirel, de generatie mai noua, cu proc i3 - i5, 8 gb ram, ssd 256-512gb si vei fi mai fericit in timp.
Procesoarele Atom sunt petarde. Consuma putin si tine mai mult bateria pentru ca sunt slabe! Ele sunt mai slabe decat Celeroanele.
Laptopurile de generatie mai noua, in functie de ce faci pe ele tin peste 4 ore.
Nu uita ca si bateria tine in functie de ce faci pe el. Daca joci jocuri sau folosesti aplicatii puternice si mai dai si Wifi-ul pornit si luminozitatea... nimic nu tine mult.
Ca sa scapi mai repede, poti oricand sa mai iei cu tine o baterie compatibila si scapi de problema cu 150-180 lei.
Un laptop 2in1 pentru ce vrei tu este o prostie!