| Vasy0105 a întrebat:

as putea pune aceasta placa video http://www.emag.ro/......EMYNKBBBM/ pe o sursa ATX p4 de 450 Watt este model vechi nu are iesire pentru placa video, deci as putea, exista vreun risc?

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Mai scoti o tablita si gata.
Poate gasesti undeva mai ieftin.La Altex este 492 lei:
http://www.altex.ro/......dr5-128bit

24 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Poti folosi un adaptor Molex-PCI Express:
https://www.google.ro/......ps?/search
Depinde cat scoate sursa.Cred ca in cel mai rau caz se duce sursa(se arde).

| Vasy0105 explică (pentru taken):

450 watt reali

| Vasy0105 explică (pentru taken):

Pai din cate vad placa nu cere watti multi cere mai putin ca HD 7770 big grin

| Vasy0105 explică (pentru taken):

Uite, vechitura asta o am http://mercador.ro/......yi.html... ce zici ar duce GTX-ul? ..sa risc? :D

| taken a răspuns:

Daca ai un procesor slab placa video va fi limitata de acesta.

| Vasy0105 explică (pentru taken):

Intel Dual core 2, 66 GHz

| taken a răspuns (pentru Vasy0105):

Placa video pe care ai ales-o este buna.Procesorul este slab.
Eu am nVIDIA Geforce 9800 GT(mai slaba decat placa aleasa de tine).
Aveam procesor Intel pentium dual core 3GHz.
Am jucat Battlefield 3 cu toate la low dar agaţa foarte mult, mergea ca dracu.Am pus I5 (bineinteles am schimbat placa de baza) si acum il joc la high fara nici o problema.
Call of duty black ops si Call of duty black ops 2 nu mergeau, se bloca, iar acum merg fara probleme.
Cred ca placa video pe care ai ales-o are nevoie de un procesor mai bun.
Poti sa o pui dar va fi limtata de procesor.Eu asa cred.

| Vasy0105 explică (pentru taken):

Sa-ti mai zic ceva... m-am jucat cu procesorul asta orice m-am jucat THE Run dar pe low ca nu-mi permitea placa mai mult, oricum in jocuri mai mult conteaza placa video decat procesorul big grin

| taken a răspuns (pentru Vasy0105):

Conteaza mai mult placa video, dar este foarte important si procesorul.Ti-am explicat mai sus cat de important.
Eu merg pe GTX 650. Daca este vorba de buget alege HD 7750.Voi pune intrebare aici pe TPU sa vedem ce spun altii despre cele doua placi.

| Vasy0105 explică (pentru taken):

Deci vreau sa iau GTX-ul dar am vazut ca e duble, deci vine scos prin spate din carcasa pe 2 iesiri, daca intelegi ce vreau sa zic, desfac tablita de la iesirea a 2-a si o scot prin ambele iesiri?

| Vasy0105 explică (pentru taken):

Uite, vechitura asta o am http://mercador.ro/......yi.html... ce zici ar duce GTX-ul? ..sa risc? :D

| taken a răspuns (pentru Vasy0105):

Am vazut sursa:
http://mercador.ro/......Dsnyi.html
Eu cred ca nu este buna.
Pune intrebarea aici pe TPU.Pui link-ul si intrebi daca sursa asta ar fi buna pentru un PC care are placa video GTX 650.
Nici nu are conectori ca lumea.Vad ca scrie 20 pini, ar trebui 24(20+4),nu este buna.P4 cred ca se refera la mufa de la procesor, ar trebui 8(4+4),poate mai incolo vei schimba placa de baza si procesorul.

| taken a răspuns (pentru Vasy0105):

Asta o ai, am crezut ca asta vrei sa o cumperi.
Nu stiu ce sa zic, daca va duce.

| Vasy0105 explică (pentru taken):

Am auzit pe unii ca au gtx 460 care consuma mult mai mult...pe sursa de 400 de watt...dar de petarda asta nu stiu ce sa zic scrie pe ea ca scoate 450 Watt dar poate scoate 300..ma gandesc ca ar merge procesorul meu consuma max 65 watt si hdd cat sa consume?

| taken a răspuns (pentru Vasy0105):

Mai scoti o tablita si gata.
Poate gasesti undeva mai ieftin.La Altex este 492 lei:
http://www.altex.ro/......dr5-128bit

| SpecialistIT a răspuns:

Iti recomand sa cumperi HD7750 caci este mai performanta si nu are nevoie de alimentare suplimentara.
Pret aici la Mediadot: http://www.mediadot.ro/......024mb-ddr5

Bafta!

| Vasy0105 explică (pentru SpecialistIT):

Eu as pune-o, dar nu stiu daca e compatibilca cu Intelul meu big grin

| SpecialistIT a răspuns (pentru Vasy0105):

Glumesti? happy Este, stai linistit, daca placa de baza are slot pci-express, merge.

| Vasy0105 explică (pentru SpecialistIT):

Esti sigur/a...multi s-au vaitat ca au Procesot Intel si nu Le merge Radeon big grin nu se suporta cu Intel

| SpecialistIT a răspuns (pentru Vasy0105):

Asta numesc eu tampenie si...incultura. Nu a ta, a celor care au zis asta.

| Vasy0105 explică (pentru SpecialistIT):

Daca tu zici...cred ca o sa iau Ati pana la urma :d

| taken a răspuns (pentru SpecialistIT):

De ce este mai performanta?
Cu ce este mai buna?
Amandoua au 1 GB RAM si bus 128.
GTX 650 :
frecventa procesor=1058 MHz
frecventa memorie=5000 MHz
HD 7750 :
frecventa procesor=800 MHz
frecventa memorie=4500 MHz
Care-i treaba ca eu nu ma pricep. Explica-mi de ce este mai performanta HD 7750.

| SpecialistIT a răspuns (pentru taken):

Pe principiul tau, 2900XTX care are 512 biti si 1GB memorie este mai bun decat HD7770 ce are tot 1GB memorie si 128 biti, nu e asa?

| taken a răspuns (pentru SpecialistIT):

Aia are DDR 3, nu este mai buna.Ce legatura are cu placile despre care vorbim?
Cu ce este mai buna HD 7750 decat GTX 650? Despre asta vorbim.

| Vasy0105 explică (pentru taken):

Ea se referea ca nu cere alimentare separata nu ca e mai performanta big grin