| Skyzen a întrebat:

as vrea sa cumpar un PC nou nu foarte scump dar sa fie cat de cat bun.Am gasit :
http://www.dc-shop.ro/......0gb-4gb-l/
As vrea sa va intreb daca merita cumparat.M-am uitat la componente si dupa mine este destul de ieftin de aceea mi se pare ciudat, poate pentru ca e fabricat de firma diaxxa de care nu am auzit, de aceea va intreb pe voi merita sau nu?
Daca nu ce altceva ati recomanda?

Răspuns Câştigător
| Rorschdark a răspuns:

Din păcate nu, procesorul este slab și placa video este integrată, cel mai bine strângi banii și cumperi ceva mai bun, cu 1500 RON de exemplu îți poți cumpăra un procesor bun şi o placă de baza, de preferat ar fi de la 2000 de RON în sus dacă vrei performanță buna, oricum piaţă hardware evoluează în continuu și poţi achiziţiona piese bune la un preţ mai mic dar acum depinde cât de performant vrei sa fie.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Acel diaxxa este un "brand" fals. De fapt acea firma nu se ocupa decat de asamblare, eventual de carcasa, si cam atat. Pc-ul nu este prea performant. Eu zic sa mai strangi putin(1500 macar), sa iie ceva pe piese si iesi astfel cel mai castigat pret/calitate.

| Rorschdark a răspuns:

Parerea mea este sa strangi banii si sa-ti cumperi ceva ce trece de 2000-2500 RON daca-l iei pentru jocuri sau mai bine de atat iti cumperi componentele separat si-ti asamblezi tu PC-ul.

| Skyzen explică (pentru Rorschdark):

Dar pentru jocuri de acum vreo 2-3 ani, cum ar fi GTA 4, call of duty-urile pana la black ops, crysis 2 si alte jocuri nu foarte noi ar fi bun?

| Skyzen explică (pentru Rorschdark):

Pai eu as vrea performante bune dar nu-mi permite bugetul.
http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/media/
http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/vision-5600/
De astea 2 ce zici?

| valeryan4 a răspuns (pentru Rorschdark):

Te inseli, sistemul chiar este prost dar procesorul nu e slab deloc e Celeron Ivy Bridge care e foarte bun.

| Skyzen explică (pentru valeryan4):

Ai putea recomanda un Pc pana in 15 milioane?

| Rorschdark a răspuns (pentru Skyzen):

Din păcate nu, procesorul este slab și placa video este integrată, cel mai bine strângi banii și cumperi ceva mai bun, cu 1500 RON de exemplu îți poți cumpăra un procesor bun şi o placă de baza, de preferat ar fi de la 2000 de RON în sus dacă vrei performanță buna, oricum piaţă hardware evoluează în continuu și poţi achiziţiona piese bune la un preţ mai mic dar acum depinde cât de performant vrei sa fie.