| gigabit a întrebat:

Salut TPU
As vrea sa imi cumpar un sistem bun pentru gaming
Ce imi recomandati?
Buget maxim 2000 lei

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Confunzi. Memoria folsita la gpu nu este aeasi cu memoria procesorului grafic din gpu. Is chestii diferite. Si nu iti va afecta performanta. Iar daca vrei sa calculezi frecventa memoriei la pcgarage, daca nu e explicat clar, iti explic eu. Inmulteste frecventa memoriei oferita de pcgarage(Daca e gddr5, sub 3500), cu 5(1125*5=5625 mhz memorie are acel 7770). Oricum, diferanta asta e aproape egala cu 0, deoarece vitezele oferite la aceste frecvente sunt de peste cateva zeci de GB/s.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Eu zic sa mergi pe varianta urmatoare, si sa adaugi si o asamblare standard, si totul o sa fie ok. http://bit.ly/16WaiU1
Ai o carcasa spatioasa, de o calitate destul de ok, si ventilata. Ai un procesor amd 6-core insotit de o placa de baza destul de solida. Ai un gpu foarte ok pentru gaming.

| gigabit explică (pentru sltlp):

Salut mi-a placut ce ai ales dar am vzt ceva la placa video ce m-a deranjat
Frecventa memorie efectiva 1125 MHz
si la placa aratata de justiceforcraiova era frecventa memorier de vreo 4000 mhz
Nu e ciudat? Imi afecteaza performanta la gaming?

| sltlp a răspuns (pentru gigabit):

Confunzi. Memoria folsita la gpu nu este aeasi cu memoria procesorului grafic din gpu. Is chestii diferite. Si nu iti va afecta performanta. Iar daca vrei sa calculezi frecventa memoriei la pcgarage, daca nu e explicat clar, iti explic eu. Inmulteste frecventa memoriei oferita de pcgarage(Daca e gddr5, sub 3500), cu 5(1125*5=5625 mhz memorie are acel 7770). Oricum, diferanta asta e aproape egala cu 0, deoarece vitezele oferite la aceste frecvente sunt de peste cateva zeci de GB/s.

| JusticeForCraiova a răspuns:

Uite aici o configuratie de 2000 de lei.
https://www.emag.ro/wishlist/1962431176

| gigabit explică (pentru JusticeForCraiova):

Salut am vazut ce ai ales tu si pare chiar ok dar cred ca pun sursa de la vechiul pc (tot de 500w) si mai pun un mil si iau i5.Mi se pare mai ok

| mirciu1234 a răspuns:

Supported OS: Windows XP (32-64 bit) / Windows Vista (32-64 bit) / Windows 7 (32-64 bit)
Processor: 1.8 GHz Intel Core 2 Duo or 2.4 GHz AMD Athlon X2 64
RAM: 1.5 GB Windows XP / 2 GB Windows Vista - Windows 7
Video Card: 256 MB DirectX 9.0-compliant card with Shader Model 3.0 or higher (*see supported list)
Sound Card: DirectX 9.0-compliant sound card

| JusticeForCraiova a răspuns (pentru 4Tuning):

Slabe amandoua, procesoarele praf, placa video praf hdd putin, placa de baza slaba.