| Covaci_Stefan_1976 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un telefon SECOND-HAND Iphone 5c! Ce parere aveti despre orice telefon SECOND-HAND? De unde ar trebui sa imi iau unul SECOND-HAND? Sau sa imi iau unul NOU? AJUTOR! OFER FUNDA

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

...Și de unde știi că nu e furat? Crezi vânzătorul pe cuvânt? Fi realist.Sunt până și rețele organizate ce fură telefoane și electronice noi din magazinele de dincolo și apoi le vând la mica publicitate ca produse noi.În anunț nu dă detalii că vânzătorul ar deține actele originale pe el, ceea ce ar certifica că el este proprietarul real al telefonului.Altfel, riști să te pomenești cu unul furat și cu polițaii la ușă. Chestia asta e pe bune nu cum e cu furtul de soft. happy.

5 răspunsuri:
| nutuxcristian a răspuns:

Ia-ti unul nou. Apple este o retea inchisa; iPhone-urile pot contine conturi iCloud,iar dupa ce l-ai cumparat (Second Hand),vanzatorul ti-l poate bloca si sa spuna ca l-ai furat.
Bineinteles, contul iCloud poate fi sters fara niciun fel de problema inainte de procedeu. Ai grija sa fie un iPhone bine ingrijit, pentru ca daca e spart, zgariat, e clar cum s-a purtat cu el in utilizare. Numai bine!

| HippieWorld a răspuns:

Iti recomand mai bine sa iti cumperi unul nou, nu stiu, dar macar sti ca nu dai banii degeaba pe el.Am avut si eu unul second hand si se bloca mereu, asa ca am ajuns la concluzia ca e mai bine sa iti cumperi noi, e cam costisitor dar nah macar iti merge bine.Succeswinking

| ILoveMy01 a răspuns:

Mai bine unul nou, dar daca ai gasit deja unul second-hand care e ingrijit, in stare buna si cu un pret venerabil poti sa-ti iei unul second-hand!
Sper ca te-am ajutat!

| DeyCj a răspuns:

Mai bine unul nou.Astfel de dispozitive se pot fura ușor, iar riscul unuia second este ca acesta să fie furat, iar tu să rămâi cu banii dați și cu poliția la ușă care ți-l va confisca, cu excepția cazului în care-l cumperi de la cunoscuți.Succes

| rosi87 a răspuns:

Maaaaaaaaaaaaaaaa...offffffff
Telefoanele sh sunt pentru cei ce n-au posibilitate financiara mare, insa daca ai bani poti sa cauti (ca de aia ai internet) pe google peste tot la toate magazinele, numai telefoane, la preturi
mici. Daca vrei sa-ti cumperi iphone 5c da pe la olx. Uite aici(e nou la pret foarte mic ):
http://olx.ro/......2Mfkl.html