| Aly_9916 a întrebat:

as vrea sa imi cumpar vara aceasta un pc facut din piese compus din urmatoarele:-placa de baza DDR3
-memorii 8gb ddr3.
-placa video de 1gb
-procesor i5 3.3ghz
-hard-disck 250gb
-si eventual o sursa puteti sa imi spuneti cam cat m-ar costa? Eu mi-am facut un calcul si ma duce undeva la 21de mil voi ce ziceti?

3 răspunsuri:
| Spitfire a răspuns:

Din cate ai scris inteleg ca nu te prea pricepi la calculatoare, banuiesc ca vrei sa iti faci un sistem pentru gaming.
Astfel, iti fac eu o lista:
-Placa video: ai nevoie de una pe 256 de biti, e aproximativ 10 milioane una
-Placa de baza: 3-4 milioane.
-Procesor: cam 8 milioane.
-Sursa: iti trebuie una tare, pentru placa video, pret: 3 milioane
-Memorie ram: 2 milioane
-Carcasa: 1 milion
-Optional un DVD-writer: 1 milion.

Fa si tu calculele si observi ca depasesti 21 de milioane.

Daca vrei ajutor in continuare, lasa-mi adresa ta de messenger si am sa te ajut acolo.

| Aly_9916 explică (pentru Spitfire):

Da asa este pentru gaming vreau...din lista ta m-ar duce la 25 mil aproximativ...carcasa nu imi trebuie si DVD nu imi trebuie..ms mult

| IulianP a răspuns:

Nu poti spune ca dai suma x pe MB, suma y pe CPU, suma z pe RAM, etc.
Spune ce buget ai pentru achizitie si cand exact vrei sa-l achizitionezi?
Unitatea optica este pe SATA sau IDE?
Ce monitor ai? Rezolutia maxima?
Ce carcasa ai ma exact? Pentr ca nu poti pune un PC de 2500 RON intr-o "conserva".