| Zuzumilk26 a întrebat:

As vrea sa instalez windows 10 pe laptopul meu vechi Fujitsu care are momentan Windows XP și 1GB Ram. O sa meargă?

26 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

1% șanse.

| Zuzumilk26 explică (pentru Catrice):

Încerc sa vad dacă merge. A mai încercat un prieten și a dat restarturi

| Catrice a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Daca e de pe vremea cu xp...succes.
Daca e ceva mai nou... poate merge W7

| mastadont a răspuns:

Nu merge. Pentru ca windows 10 să meargă ai nevoie de cel puțin 4 gb ram.

| Zuzumilk26 explică (pentru mastadont):

Am văzut pe Youtube ca sunt șanse sa meargă. O sa incerc ca incercarea moarte nu are

| Zuzumilk26 explică (pentru mastadont):

Si un prieten si-a pus din prima pe un laptop Asus cu 2GB Ram

| Irinelp a răspuns:

Încearcă și vezi.

| Frank51 a răspuns:

Va merge, dar vei aștepta 15 minute să ți se deschidă chrome.

| gabicoo a răspuns:

Ori rămâi cu XP ori bagi un Linux.
Windows 10 nu are cum! Exclus!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Și ce are XP-ul? Eu l-am folosit ani buni! Și acum plâng după el!

| Zuzumilk26 explică (pentru gabicoo):

Nu are nimic dar unele chestii nu se pot downloada pe XP. Si uneori mai are bug-uri

| GabiDumitrescu a răspuns:

E o gluma foarte buna, dar la 1 GB RAM singura optiune pentru cineva sanatos la cap in 2021 e Linux.

| gabicoo a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Nu încerca să repari/îmbunătățești ceva ce funcționează bine!
Cred că e una din legile lui Murphy!
winking

| Zuzumilk26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si de unde pot Downloada Linux pe stick?

| Sofer a răspuns:

Nu recomand. Ramai la Windows XP.

| NLS a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Https://linuxmint.com/download_all.php

Recomand Editia Mate sau XFCE,
19.3 daca merge (daca nu gaseste drivere, atunci 18.3 sau 17.3)
Varianta pe 32 biti

SAU
Windows 7 Starter (e doar 32 biti, si contine doar chestiile esentiale, nu e incarcat cu servicii folositoare doar mediului business...)
Acum nu l-am mai pornit de vreo 5 ani, dar a mers
perfect pe Celeron D 325 si 1GB DDR1 (@2005)
Practic, ii da o viata noua oricarui sistem slab mai vechi de 2007.
Dezavantaje: ai de cautat drivere de imprimanta, poate si de sunet si retea, daca sistemul tau e mai vechi de 2007 si nu s-au scos drivere speciale pentru 7.
DAR merita incercat cel putin.

| Zuzumilk26 explică (pentru NLS):

Laptopul este din 2012

| Zuzumilk26 explică (pentru NLS):

Acum se instalează windows 10 pe 32 de biți si daca nu imi place cum merge incerc cu 7 sau cu linux

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pune ceva din Familia Linux. Nu cred ca va merge W10! Incearca Xubuntu, Lubuntu, Linux lite, Zorin OS Lite, Arch Linux, Heliu, Porteus, Bodhi Linux, etc.

| Zuzumilk26 explică (pentru Salontanul):

Se mai merita sa upgradez laptopul sau mai bine upgradez pc-ul pe care îl am?

| Zuzumilk26 explică:

Se mai merita sa upgradez laptopul sau mai bine upgradez pc-ul pe care îl am

| xXxMargaritaruMortiixXx a răspuns:

Dacă instalezi o versiune de Windows 10 pe 32 de biți, funcționează, dar asta nu înseamnă că o să meargă și bine. În locul tău, mi-aș lua un laptop la mâna a doua cu 4 GB RAM.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Mai bine PC-ul. La laptop nu prea ai ce face. In cel mai bun caz poti sa pui un SSD in loc de HDD (ceea ce-i da un pic de viteza) si eventual memorie daca este loc! Nu stiu ce laptop ai! Ar fi buna denumirea si modelul (modelul se afla pe o eticheta, pe spate sau, uneori, deasupra.)

| Zuzumilk26 explică (pentru xXxMargaritaruMortiixXx):

Eu am vrut sa fac un test ca am un PC destul de bun. Cu Ryzen 5 3400g si RX 460

| Zuzumilk26 explică (pentru Salontanul):

Laptopul este fujitsu Siemens esprimo mobile v5535 si PC-UL Ryzen 5 3400G si RX 460 si 8GB Ram

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

De unde vrei tu. Pentru 1 GB de memorie ti-as recomanda sa incerci Peppermint OS: https://peppermintos.com/guide/downloading/