| MariusBlaj a întrebat:

As vrea sa-mi construiesc un Pc pe piese dar nu stiu sigur ce sa cumpar exact. Stiu ca are nevoie de placa de baza placa video ram procesor unitate sursa dar nu stiu ce anume au integrate. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Nu vreau sa cumpar piese inutil daca sunt incorporate. Daca puteti as vrea sa-mi faceti voi un sistem....sa aiba procesor 3 ghz+ dual/quad 4 gb ram 1-2 gb video..Sistemul sa coste pana in 1200lei(la 1350 cumperi unul deja montat cu specificatii asemanatoare si vreau sa ies mai ieftin ).

Răspuns Câştigător
| stefanel2000 a răspuns:

Salutare,un pc din componente poate fi mai bun decat unul gata luat di magazine(deinde de unde il iei)cum ar fi carrefour-ul, aceia au cele mai multe pc-uri asamblate de ei si le pot pune orice componenta care vor ei, dar daca iti faci tu dupa aceasta lista vei iesii foarte bine:
procesor(eu iti recomand pe cele de la Intel):
Procesor Intel® CeleronTM G1820, 2700MHz, Haswell, 2MB, socket 1150, Box
170Lei
Procesor AMD A4 X2 5300, 3400MHz, Socket FM2, Box
200Leei
placa de baza:
Placa de baza MSI FM2-A55M-E33, socket FM2(pentru procesorul AMD)
190Lei
Placa de baza Gigabyte H81M-S2PV, Socket 1150(PT procesorul Intel)
230 Lei
carcasa:
Carcasa Delux MV871, Middletower ATX, 450W, Neagra(contine sursa)
114 Lei
placa ram:
Memorie Kingmax DDR III 2GB, 1333MHz
100 Lei
placa video:
Placa video eVGA nVidia GeForce GT 630, 2048MB, GDDR3, 128bit, DVI, mini HDMI, PCI-E
300 Lei
HDD:
HDD WD Blue, 250GB, 16MB, 7200rpm, SATA 3
201 LEI

coler procesor:
Cooler Thermaltake NiC F3 compatibil Intel/AMD
185 Lei
dvd:
DVD Writer Asus DRW-24F1ST/BLK/B/AS, SATA, Negru, Bulk
80 Lei

Total pc cu procesor AMD:970 Lei
Total pc cu procesor Intel:980 Lei

acuma eu ti-am facut o lista cu un pc puternic, acuma tu te incadrezi excelent in bani daca vrei sa iti iei un procesor mai puternic sau altceva treaba ta.
Aceste componente le iei de pe Emag.ro(le comanzi), sau te duci la un showroom, eu iti recomand sa iti iei de la Emag ca chiar au preturi foarte bune fata de Atex sau altele, ca am facut diferenta si chiar am ramas surprins, pentru ca platesti mult mai putin ca in alte parti si gasesti tot ce vrei!
Sa iti iei componentele pc-ului si sa le folosesti cu cea mai mare placere!
P.S.Imi ramai dator cu FUNDA! big grin

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un sistem pe piese nu poate iesi mai ieftin ( la aceleasi caracteristici) ca unul gata facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa-ti raspund eu la aceasta intrebare: Pentru inceput, o placa video de 2 gb pe 256 biti e pe la 7-8 mil, un procesor daca e AMD qoad core de 3-3, 2 Ghz e pana-n 5 mil... Dar daca doresti un Intel sa zicem i7 poti ajunge linistit la 12-13 mil. Doua palcute de ram (2x2 gb) pana in 150 lei. Mai ai nevoie de un Hdd(230 lei ) o sursa buna care sa duca toate componentele (150 lei, dar recomand una de 550W sau 600 daca e corsair ajungi cu ea la 250 dar esti sigur de ea ). Iar nu in ultimul rand o placa de baza, maxim 500 lei.
Eu cred ca o sa ajungi la pretul de 2500-3000 lei cum iti spun si prietenii tai. Acuma depinde si de tine, eu in 2012 mi-am luat piese pentru un pc nou : placa video gigabyte gtx 460 se, un procesor Amd phenom II X4 840, si 2 placute de ram corsair 2 gb fiecare + placa de baza.