| emi1998 a întrebat:

As vrea un laptop care sa fie bun DECAT pentru word si emailuri.
Nu ma intereseaza capacitatile video, doar sa se deschida si sa se miste foarte repede, si preferabil sa ii tina mult bateria.

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa fie bun " decat"? Sau sa fie bun "doar"? De cati lei?

| emi1998 explică (pentru Salontanul):

Stii foarte bine ce am vrut sa zic. Decat e negativ si doar e pozitiv, nu cred ca poti sa intelegi altceva.
Preferabil sub 1500 lei.

| Salontanul a răspuns (pentru emi1998):

Decat presupune sa compari doua lucruri inegale (mai bun decat mine). Deci nu-l poti folosi in situatia de mai sus. Intreaba un profesor de romana!
Cat priveste "oile" noastre: iti recomand asta: http://www.emag.ro/......DV2K63BBM/
Daca-l gasesti in alta parte mai ieftin. Mai cauta. Are placa video dedicata de 2 Gb, memorie buna cu posibilitatea de dublare si un procesor cu 6 nuclee si 3 m de cache si placa video integrata este foarte buna. Procesorul este de generatia a 5-a ceea ce spune multe despre el. Succes!

| emi1998 explică (pentru Salontanul):

Ba stiu foarte bine ca am gresit.
"Decat" se foloseste in propozitia negativa iar "doar" in cea pozitiva.
Ideea e ca eu mereu zic decat.

Cat despre oile noastre nu ai fost atent la ce am zis, nu ma intereseaza capacitatile video.

| Salontanul a răspuns (pentru emi1998):

Mergi intai la un profesor si lasa-ma cu eplicatiile alea. Cat despre laptop, faptul ca este foarte bun la banii aia te deranjeaza?

| Salontanul a răspuns (pentru emi1998):

Apropo! O veche vorba romaneasca spune ca daca doi iti spun ca esti beat sa te duci sa te culci.

| emi1998 explică (pentru Salontanul):

Nu inteleg ce vrei sa zici. Sunt constient de greseala, am si explicat-o.
Linkul nu merge unu la mana si doi da, nu e nevoie sa fie "bun".

Bula
| Bula a răspuns:

Orice laptop poti folosi pentru word si e-mail-uri, chiar si unul mai vechi, cu hard disk de 40Gb si 1 Gb RAM,. Se gasesc second hand la 5-600 lei, cu baterie buna.

Poti folosi cu un windows XP instalat cu OpenOffice sau Ms Office 2002-2003 sau Ubuntu Linux, care isi instaleaza automat si Office-ul.

Pentru pornire rapida poti lasa in standby sau in hibernare, va porni repede.

| emi1998 explică (pentru Bula):

Oh ce raspuns minunat. Stau ok cu cunostintele despre calculatoare dar doream ceva ajutor in alegerea unuia. Ma intereseaza un laptop care sa nu aiba capabilitati prea impresionante dar sa se miste repede. Ia tu un laptop de 5-7 ani cu XP si unu nou si o sa vezi diferenta.

| Bula a răspuns (pentru emi1998):

Stiu ce am spus.
Am un laptop Compaq (fara HP!), de cca. 8-9 ani, cu Celeron de 1, 6GHz si 1, 5Gb RAM, cumparat cu... 300lei.
Drept, i-am schimbat hdd-ul de 40 Gb pe unul de 160Gb.
Bateria tine cca o ora, cu XP merge f.bine.
Un prieten are un laptop nou, l-a luat cu 1800 lei, dar win8 se incarca mai greoi pe el. A vrut sa puna xp, dar nu s-au gasit drivere. Pe internet si in word ambele functioneaza la viteza asemanatoare. Testat.

Eu n-am nimic impotriva sa cumperi ceva nou, daca gasesti sub 1500 lei si va functiona la fel macar peste 3-4 ani...

| RaduTN a răspuns:

De ce bani dispui pentru acest laptop si cand vrei sa faci achizitia?

| emi1998 explică (pentru RaduTN):

Preferabil sub 1500 lei.
Nu eu fac achizitia.

| RaduTN a răspuns (pentru emi1998):

Daca mai poate sa faca un sacrificiu si sa mai puna inca 100 de lei ii recomand acest Lenovo: http://profitshare.ro/l/2956955, care o sa se miste foarte bine. Acum poate o sa spuna ca memoria nu este suficienta, insa eu te sfatuiesc sa-i spui ca daca il foloseste doar pentru Word si Browsing o sa fie de ajuns, eventual dupa un timp sa-si cumpere un Stick si sa puna toate fisierele pe el (dar asta nu se va intampla prea curand, fisierele Word fiind foarte mici). Daca nu poate sa faca acest sacrificiu revino cu un mesaj.

| emi1998 explică (pentru RaduTN):

Nu o sa comenteze nimic, a zis ca ma lasa pe mine sa aleg.
E ok ala, resigilat vad ca e fix sub 1500. O sa il iau in considerare pentru decizia finala.

| emi1998 explică:

Un exemplu este asta:
http://www.emag.ro/......DYPDD2BBM/

Dar vreau sa am mai multe opinii pe subiect.

| emi1998 explică:

Ce legatura are cu intrebarea mea? O sa raportez raspunsul ca spam.

| emi1998 explică:

Doamne fereste ce oameni... Aproape toata lumea foloseste doar si decat interschimbabil, nu cred ca poti numi asta incapacitate de a scrie in limba romana. Tu de ce nu folosesti diacritice?

| emi1998 explică:

Nu ai raspuns la intrebare, daca te bati cu pumnul in piept ca esti smecher, de ce nu scrii cu diacritice?

| Atatt a răspuns:

Acer