| xGamerZ212 a întrebat:

cam ce placa video as putea pune pe langa un i3 2120 de 3. 3ghz, 6gb ram, windows 10, ssd ca am o prostie de ati radeon 5450 de 2 gb si e vai mama ei, macar sa pot juca lol pe toate la maxim cu 100 fps lejer.
Dau funda

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

M-ai prins la fix, am avut un 2120 din 2012 pana vara asta, cand l-am inlocuit cu un i5-3570S pastrind placa de baza. Cu procesorul asta am avut la inceput un HD 4770 din buildul precedent, cu care a facut o pereche excelenta. Dupa cateva luni 4770-ul si-a dat obstescul sfarsit, am zabovit pe integrata vreo 2-3 luni, apoi am luat un 750 Ti cu care a facut o pereche excelenta pana l-am schimbat. 750 Ti-ul a facut figuri datorita placii de baza dupa ce am schimbat procesorul si acum am un GTX 960 (si un GTX 1060 care de vreo 3 luni asteapta sa il instalez...). 5450-ul e o mizerie sinistra fiindca are DDR2 (sau 3, daca ai o varianta mai rasarita cumva) si e pe 64 de biti, pe linga faptul ca e procesorul grafic foarte slab. Ar fi o idee sa ne zici si ce buget ai la dispozitie. Nu de alta, dar ar merge sa faci un upgrade de procesor. Eu am luat i5-ul cu 42 EUR din Germania, livrarea fara probleme prin posta clasica. La noi era de pe la vreo 300-350 RON in sus. Ca placa video, ar trebui sa poti gasi un 750 Ti la vreo 150 RON. Din ce vad pe olx toti tin coada sus cu modele care erau destul de so-so la vremea lor. Daca nu gasesti ceva decent, ti-o pot pasa pe a mea cu 250 RON (e printre cele mai rapide modele de 750 Ti lansate, dupa Palit StormX - https://www.pcgarage.ro/......128-bit/). :)

| xGamerZ212 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum putem vorbi? poate gasim o solutie cu a ta

| NLS a răspuns:

Cam ce buget ai?
Ce monitor ai, si ce rezolutie folosesti?

Ca fapt divers>
Daca rezolutia folosita e FullHD sau mai mica, se cere si procesor mai capabil pentru a rula cu 100FPS

La 250-300 RON gasesti GTX 1050 2 GB (chiar si cu 4GB cu putin noroc in 300 RON)

Altceva mai bun nu as pune impreuna cu acel procesor, iar pe ceva mai slab/vechi as da bani doar daca e foarte ieftin si are 3-4 GB memorie. (GTX 660, GTX 660 Ti)

| xGamerZ212 explică (pentru NLS):

Monitor fullhd, buget......deocamdata ma interesez, dar oricum ceva second pe la 200-300 lei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xGamerZ212):

Full HD e marele pacat in cazul tau. Daca ai unul cu rezolutie mai mica, pastreaza-l pe ala. Pentru full HD iti pot da GTX 960-ul. Ala e cam 450 RON, pe acolo. Cumparat in 2015 cu vreo 950-1100, nu mai stiu exact cit, de la garaj. E ala de la Gigabyte, factory OC cu doua ventilatoare. P.S. In ce oras locuiesti si pe unde ai oameni de incredere? Cu trimisul prin posta/curier e destul de dubios, ca e posibil sa nu mearga si dupa aia sa crezi ca ai luat teapa. Uite, de exemplu faza cu 750 Ti-ul - placa e aparent o idee mai subtire decat ar trebui - sau mi s-a cracanat mie PCIex-ul de pe placa de baza, asa ca nu mi se mai initializeaza deloc, chit ca ventilatorul porneste. Placa nu are alimentare suplimentara. In calculatorul nevestei merge perfect. 960-ul care era la ea l-am pus la mine, merge bine-mersi. Deci bugetul ar fi de 2-300 RON pentru placa doar, nu? As recomanda in cazul asta un GTX 750 Ti si inca 2 GB de memorie.