| Michiō a întrebat:

cand intru pe youtube si accesez un videoclip cand vreau sa il derulez mai repede se bloceaza videoclipul si nu mai pot face nimica si mi se bloceaza si netul si trebuie sa dau restart am incercat sa ma uit pe trilulilu si tot asa face daca intru intr-un joc online spune ca nu am conectat netu si eu de fapt il am plz ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| PunchLove a răspuns:

CPU-ul e ok in schimba placa video lasa mult de dorit si poate cauza problemele respective. Am vazut mai multi pe forumuri americane care se plang de aceeasi problema si au acelasi chipset VIA Chrome9. Pe de alta parte cu RAM-ul m-ai pierdut de tot. RAM-ul vine in placute de 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB, niciodata in 3 GB sau 6 GB. Intra in BIOS si vezi ce raporteaza sau ia de pe net CPU-Z de aici www.cpuid.com ruleaza-l si vezi ce si cat RAM ai instalat. Daca ai instalat XP 32 bit atunci nu o sa foloseasca decat 3 GB de RAM chiar daca tu ai o placuta de 4 GB sau 8 GB instalati. Daca ai instalat XP 64 bit atunci poate folosi oricata memorie ai instalata. Asa ca daca ai 4 GB RAM sau mai mult instalati, iti recomand cu caldura sa razi XP-ul pe 32 de bit si sa instalezi XP pe 64 bit. Diferenta de performanta e mare intre 3 si 4 GB RAM. Daca nici asta nu rezolva problema, as incerca cateva lucruri inainte sa cumperi o placa video:
1. Incearca sa vezi videourile in 480p in loc de HD, vezi daca face diferenta. Daca da atunci e cel mai probabil problema de driver sau placa video slaba
2. Instaleaza ultimii driveri pentru placa ta de baza de pe site-ul productorului placii de baza. Daca driverii de acolo sunt mai vechi de 1-2 ani si tot cu intreruperi merge in youtube, incearca sa pui ultimii driveri de la VIA de pe site si vezi daca face o diferenta.
3. Blocheaza serverele CDN in firewall. Asta o poti face ori in router daca ai unul, ori in firewall-ul de pe computer (AVG sau windows firewall). Trebuie sa blochezi urmatoarele subineturi:
173.194.55.0 mask 255.255.255.0
206.111.0.0 mask 255.255.0.0
In functie de firewall asta se mai poate scrie asa

Eu le-am blocat in router si mi-a crescut viteza de download la video-urile youtube de la 250 Kbps la 10-12 Mbps.

P4 si Athlon XP sunt vechi rau si sigur o sa aiba probleme cu video-uri in HD, mai ales daca ai placa video integrata.

15 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Ce antivirus ai?

| Michiō explică (pentru vangaelis):

AVG 2013-2014 cu licenta pe 10 ani

| vangaelis a răspuns (pentru Michiō):

Am avut aceleasi probleme, am incercat de toate (toata vara)...si si-a revenit cand mi-am pus eset smart security ....acum nu stiu 100% daca era de la antivirus (aveam avg si eu) dar cert este ca imi merge bine mersi acum.

| Michiō explică (pentru vangaelis):

Mi-am descarcat acum protectie pe viata scaneaza intodeauna cand descarc cv imi mareste performantele cand ma joc big grin

| AnimeG0DDDFan a răspuns:

Nu McBoy!
Placa video si procesorul calculatorului sunt praf :/

| Michiō explică (pentru AnimeG0DDDFan):

Daca erau praf crezi ca mai jucam pe el? imi merg multe jocuri

| McBoy a răspuns (pentru AnimeG0DDDFan):

Se poate si asta thinking

| McBoy a răspuns:

Ai incercat sa reinstalezi Google Chrome sau ce ai tu? Sau sa dai o scanare de virusi daca nu merge nici asa da-i o formatare la pc cu un windows fara modificari pe el.

| Michiō explică (pentru McBoy):

Mi sa declansat cand am instalat windows xp sp2 era un cd zgariat si cred ca au ramas fisiere ocorupte pe harddisk

| PunchLove a răspuns:

Trebuie sa ne dai mai multe amanunte daca vrei sa iti dam un raspuns bun.
Ce procesor si placa video ai? Cata memorie are PC-ul? Cum e conectat pc-ul la internet, prin WiFi sau cu cablu? Ce provider de internet ai? RDS, UPS, cablisti de cartier, DSL, USB?

| Michiō explică (pentru PunchLove):

Procesor : Intel(R) Celeron(R) CPU E1600 @ 2. 40GHz (2 CPUs)
placa video : VIA Chrome9 HC IGP Family Approx. Total Memory 64.0 MB 128 MB – DirectX 9.0c Compatible video card With Shader Model 2.0 support
HardDisk : 250GB
Ram : 3GB (am doar o placuta de ram) 2, 6GB foloseste windows-ul (nu stiu dc foloseste atata memorie ram) si 1, 93 GB Ne Folosit de windous
Intel Pentium 4 at 1.7+ GHz / AMD Athlon XP 1800+
Net : RCS&RDS cablu cu fibra optica viteza : 1GBPS

| AnimeG0DDDFan a răspuns (pentru Michiō):

No! Slab de tot :/

| Michiō explică (pentru AnimeG0DDDFan):

Macar imi merge crysis 2 half life 2 counter strike source farcry 2 etc

| Michiō explică (pentru PunchLove):

Placuta ram 2GB DDR2 channel single

| PunchLove a răspuns (pentru Michiō):

CPU-ul e ok in schimba placa video lasa mult de dorit si poate cauza problemele respective. Am vazut mai multi pe forumuri americane care se plang de aceeasi problema si au acelasi chipset VIA Chrome9. Pe de alta parte cu RAM-ul m-ai pierdut de tot. RAM-ul vine in placute de 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB, niciodata in 3 GB sau 6 GB. Intra in BIOS si vezi ce raporteaza sau ia de pe net CPU-Z de aici www.cpuid.com ruleaza-l si vezi ce si cat RAM ai instalat. Daca ai instalat XP 32 bit atunci nu o sa foloseasca decat 3 GB de RAM chiar daca tu ai o placuta de 4 GB sau 8 GB instalati. Daca ai instalat XP 64 bit atunci poate folosi oricata memorie ai instalata. Asa ca daca ai 4 GB RAM sau mai mult instalati, iti recomand cu caldura sa razi XP-ul pe 32 de bit si sa instalezi XP pe 64 bit. Diferenta de performanta e mare intre 3 si 4 GB RAM. Daca nici asta nu rezolva problema, as incerca cateva lucruri inainte sa cumperi o placa video:
1. Incearca sa vezi videourile in 480p in loc de HD, vezi daca face diferenta. Daca da atunci e cel mai probabil problema de driver sau placa video slaba
2. Instaleaza ultimii driveri pentru placa ta de baza de pe site-ul productorului placii de baza. Daca driverii de acolo sunt mai vechi de 1-2 ani si tot cu intreruperi merge in youtube, incearca sa pui ultimii driveri de la VIA de pe site si vezi daca face o diferenta.
3. Blocheaza serverele CDN in firewall. Asta o poti face ori in router daca ai unul, ori in firewall-ul de pe computer (AVG sau windows firewall). Trebuie sa blochezi urmatoarele subineturi:
173.194.55.0 mask 255.255.255.0
206.111.0.0 mask 255.255.0.0
In functie de firewall asta se mai poate scrie asa

Eu le-am blocat in router si mi-a crescut viteza de download la video-urile youtube de la 250 Kbps la 10-12 Mbps.

P4 si Athlon XP sunt vechi rau si sigur o sa aiba probleme cu video-uri in HD, mai ales daca ai placa video integrata.

| EuNuRenunt a răspuns:

Incearca sa reinstalezi browser-ul, dai si o scanare la PC, daca nu... o reformatare. happy