| NoName234 a întrebat:

Care este diferenta intre castile de gaming si castile normale? Daca ascult muzica cu casti de gaming care este diferenta(se aude la o calitate mai buna sau mai rea)?

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

E destul de usor de dedus, chiar daca nu testezi sau citesti caracteristicile grase de marketing, dar hai ca-ti explic in termeni largi: Castile gaming sunt concepute exclusiv pentru gaming, unele avand surround real, altele doar emulat prin softuri. Pentru muzica, sunt de toata jena, calitatea este foarte proasta (ca de altfel si la sistemele cu mai multe incinte).

Castile normale (concepute de obicei pentru muzica) sunt la mile distanta fata de cele de gaming la capitolul muzica. In jocuri se comporta decent si cu o placa de sunet potrivita, isi fac treaba chiar foarte bine.

Nu as cumpara/recomanda casti pentru gaming decat daca vor fi exclusiv folosite in jocuri. Bineinteles si de partea cealalta a baricadei, cu castile pentru muzica intervine factorul calitate. Doar nu te astepti ca la o pereche de Sony la 100 de lei sa descoperi dinamica, muzicalitate, s.a.m.d.

6 răspunsuri:
| Darius392 a răspuns:

Nu e greu, e destul de usor de dedus, chiar daca nu testezi sau citesti caracteristicile grase de marketing, dar hai ca-ti explic in termeni largi: Castile gaming sunt concepute exclusiv pentru gaming, unele avand surround real, altele doar emulat prin softuri. Pentru muzica, sunt de toata jena, calitatea este foarte proasta (ca de altfel si la sistemele cu mai multe incinte).

Castile normale (concepute de obicei pentru muzica) sunt la mile distanta fata de cele de gaming la capitolul muzica. In jocuri se comporta decent si cu o placa de sunet potrivita, isi fac treaba chiar foarte bine.

Nu as cumpara/recomanda casti pentru gaming decat daca vor fi exclusiv folosite in jocuri. Bineinteles si de partea cealalta a baricadei, cu castile pentru muzica intervine factorul calitate. Doar nu te astepti ca la o pereche de Sony la 100 de lei sa descoperi dinamica, muzicalitate, etc.
Intelegi?
Funda?

| pbsolver a răspuns (pentru Darius392):

Wow, cat esti de creativ...

| Darius392 a răspuns (pentru pbsolver):

Mersi.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Darius392):

Bravo, bun raspuns. Chiar ma mir ca nu ai fost atat de idiot incat sa nu adaugi si nota personala cu funda. Daca v-ar creste nivelul de inteligenta fundele astea, v-as da eu o roaba.

| gmbod1 a răspuns:

Pai au surround real, calitate ultra HP voice au mai multe carachteristici decat cele normale sa stii si sunt cam exclusiv pentru gaming de asta costa si asa mult bft!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru gmbod1):

Castile de gaming costa mult pentru ca au "mai multe caracterstici decat cele normale"? Ce casti "pentru muzica" ai ascultat tu? Sunt curios cum tragi concluziile.