| anonim_4396 a întrebat:

Care program anti-virus detecteaza cel mai bine virusii?
Am virusi pe comp de tip worm si trojan, dar nu ii pot gasi cu antivirusii pe care i-am instalat eu...(am instalat vreo 5-6 tipuri de anti-virus si degeaba).
Dau fundita happy.

Răspuns Câştigător
| whitehair a răspuns:

Eu nu-ti cer funda ca nu-mi trebuie, dar te rog sa tii cont de urmatoarele:
1.Nici un antivirus nu e perfect, nici unul nu detecteaza 100%, indferent de ce spun producatorii ca sa-si vanda produsul.
2.Am repetat cred ca saptamanal pe acest site:nu e suficient pentru protectie un antivirus, indiferent de marca sau prestigiu, pune-ti o solutie completa Internet security, sau daca preferi, un firewall bun+antivirus bun+antispam bun.De obicei ultima varianta consuma semnificativ mai multe resurse, dar si rezultatele sunt pe masura.Si atentie-sa ofere protectie IN TIMP REAL! Exemplu:firewall Comodo+Antivirus Kaspersky+antispam Spamihilator.
De ce-ti spun toate astea? Cand ai doar un antivirus si suna alarma, virusii deja sunt pe hard.Succes!

10 răspunsuri:
| dany1219 a răspuns:

Parerea mea e kaspersky internet security 2010

| adryano05 a răspuns:

Totusi de unde stii ca ai virusi daca ai instalat 5-6 antivirusi si nu ai gasit nimic?

| adryano05 a răspuns:

@Cristi
cu toate ca e posibil ca PC-ul sa-ti mearga mai greu si sa se restarteze de la virusi, mai sunt si alte posibile cauze, sa stii.
Este normal sa iti mearga mai greu pe masura ce instalezi programe si se aduna tot felul de servicii in startup (de majoritatea nu ai nevoie) iar cu restartul. poate fi ceva hardware. Spre ex se aduna praf, coolerul nu mai face fata, iar cand se supraincalzeste isi da restart.
Numai bine!

| BcB8989 a răspuns:

Ok. o sa incerc ambele programe... si apoi o sa ma decid cui sa dau fundita...

| BcB8989 a răspuns:

De unde stiu ca am virusi de tip worm? pai compul imi merge din ce in ce mai greu odata cu trecerea timpului... si in ceea ce priveste virusii de tip trojan, am patit sa mi se restarteze calculatorul singur...singura metoda de a scapa de virusi pana acum a fost sa-mi reinstalez windows-ul odata la 7 zile big grin.

| bsorynovidiu a răspuns:

Pentru protectie "on acces" Avira este al doilea in topul detectiei. Primul necesita prea multe resurse, are vreo 500mb numai kitul. Pentru a scana acum de virusi, cauta Malwarebytes, sau SuperAntiSpyware si scaneaza cu ele pentru ca ele iti vor gasi mai mult ca sigur, si vor sterge.

| DjSergyu a răspuns:

Eu zic ca NOD32 BUSSINES EDITION il am acesta de 5 ani si nu am nici un fel de problema, ma joc pe calculator scot muzica filme ocumente de pe net si nu am nici o problema. ATENTIE sa nu folosesti antivirusul AVAST /// Nod32 nu foloseste din resursele calculatorului.

| DjSergyu a răspuns:

NOD 32 BUSSINES EDITION si il UPDATEZI de pe www.nod325.com cand antivirusul e dezactivat.

| MrBrioshell a răspuns:

Ba avasta antivirus 5. 0 cand il instalezi dai o scanare detecteaza tot ia-l dupa softpedia :X te rog funda sad

| 1998al a răspuns:

Incearca doctor web.e pt.devirusare.
Succes!