| AlexXX58 a întrebat:

Salut TPU. ce jocuri as putea juca pe un i3 3220 gtx260 super oc si 8gb ram ddr3 1600mhz?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pune Windows 7 si joaca alea vechi, maxim GTA 4.
M-as limita la San Andreas, NFS Most Wanted, Max Payne, Mafia 1, Age of Empires, etc.
A, si CS 1.6; sunt foarte multe servere populate, poti juca indiferent de pc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Are you fudging kidding meh? Tu ai vazut ce placa video are? Ruleaza bine-mersi GTA 5, Crysis-urile, CoD-urile, si muuulte altele. Tu i-ai dat o lista de jocuri de parca a zis ca are Pentium IV la 2 GHz si un GeForce 5200 FX...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar tu ai vazut procesorul?
Placa lui duce GTA 5 la limita, iar procesorul probabil nu va duce nici 4-le, ca ala trage mai tare de hardware decat 5, mai ales de procesor.
Clipul pe care l-ai pus e cu un echivalent I7. Ceva de genul am si eu, si RX580; merge de la mediu in sus pe orice joc, dar daca puneam placa asta pe vechiul pc, cu siguranta nu facea aceeasi performanta.
Iar placa lui are sub 900mb memorie, nu mi se pare cine stie ce. Daca avea macar un i5 pe la generatia 4-5, mai ziceam ca duce maximul placii, dar cu i3 vechi, treaba e limitata. Presupun ca se compara cu vechiul meu pc (poti sa cauti, Myria V20), care dupa cum am spus, ducea GTA 5 intre 15 si 29FPS, cu setarile pe minim + avertisment ca nu indeplinesc cerintele minime.
Am renuntat la el pentru ca nu mai ducea nici Youtube pe 1080p.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am avut i3 2120. Umbli cu presupuneri. Cu i3 2120 si GeForce 960 mergea GTA 5 in fhd la detalii high undeva in 30-40 fps.

| AlexXX58 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma pot juca si gta 5 cu setarile pe low 60-70 fps deoarece am un sistem de operare custom pentru gaming

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexXX58):

Chill, bro, maximul jocului este 60fps, indiferent ce nava spatiala ai laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Posibil sa iti mearga si GTA 5 sub minimul recomandat, cu toate setarile low, si un fps undeva pe la 20. Am jucat asa pe vechiul pc, mergea destul de fluid, am terminat jocul in conditiile alea. Aveam tot 8gb ram, video vreo 800mb (integrat/luat din ram), dar procesorul era ok, un AMD A8 6600k.
Jucam si BeamNG cu setarile la minim, nu "ingheta" prea des.
CS GO nu am reusit sa joc pe pc-ul ala, se bloca de tot laughing

| ManHecker a răspuns:

Solitare,Chess Titans Lol Gta San andreas gta 3- gta vice city