| Marius2111 a întrebat:

Ce parere aveti despre pc buildul urmator:
Placa de baza Asrock 960GC-GS FX, Socket AM3+
Procesor AMD FX X6 6300, 3500MHz, 14MB, socket AM3+
Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce GTX 650 OC, 2048MB, GDDR5, 128bit
Kit Corsair 4GB (2 x 2GB), DDR3, 1333MHz
HDD WD Blue 500GB, 7200rpm, 16MB, SATA 3
DVD Writer Asus DRW-24F1ST/BLK/B/AS, SATA, Negru, Bulk
Sursa Game Daemon RPO500A, 500W, ATX 2.31, PFC Activ
Carcasa NOX NX200, Mid Tower, fara sursa, Negru

Astept sugetii. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Cine te-o mințit cu cache-ul ăla la procesor că are 14 mb?
Asta îi prima precizare.Real... n-are.
http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-FX-Series%20FX-6300.html
Placa de bază.Din principiu nu recomand hibride, mai ales pentru stații de jocuri. ceea ce ai ales este un hiobrid ddr2+ddr3, la care se adaugă faptul că e cam... vechiuță și daca tot te apuci de construit un pc(de gaming cred) mai bine mergi pe un Fm2.
Kitul de rami.La ce bun sa arunci banii pe stiker-u cu corsair(+cel puțin 40 ron) când poți lua așa ceva:
http://www.vexio.ro/......l-channel/
Calitate identică, da în cazu ăsta NU contează eticheta ci ceea ce știe să facă.
Hard disc-ul.ca brand l-ai gândti bine, ca și tip de utilizare... prost. Uite de ce :
http://www.wdc.com/en/products/internal/desktop/
Eu aș merge pe un WD black.Aceste tipuri de Wd rezistă perfect în timp la forjarea în gaming și cu windows-uri:
http://www.vexio.ro/......b-7200rpm/
Sursa de alimentare.Bani aruncați numa că srie pe ea Game deamon.
Eu aș amerge pe așa ceva:
http://www.vexio.ro/surse/fortron/64803-raider-s-550-550w/
Fortron face surse de servere, iar ce ți-am recomandat e certificata 80 + silver.De regulă aceste tipuri de surse se pun pe stații de lucru de amatori.
Carcasa, adică ambalaju.Cu ce te-ajuta că arată bine pe când poți pune așa ceva și mai câștigi niște bani care-i poți investii în ceva ce merita real, cum ar fi de exemplu sursa de alimentare, care e baza oricărui calculator. Dacă sursa e proastă și calculatorul va lucra prost(amperaje instabile, tensiuni fluctuante ce vor suprasolicita condensatorii plăcii de bază, etc), la care se adugă efectele disructive în caz de suprasarcini.
eu aș merge pe așa ceva:
http://www.vexio.ro/......0w-neagra/
Eventual dacă-mi spui un buget îți fac o configurație în buget, așa ca și comparație.
Succes

| Marius2111 explică (pentru DeyCj):

Mutumesc foarte mult. Bugetul meu este intre 1500-1800 lei. Daca poti si nu este prea mare deranjul chiar as avea nevoie de o configuratie... nu prea ma pricep asa de bine la builduri.

| Marius2111 explică (pentru DeyCj):

Cum am zis bugetul este de 1500-1800 dar avand in vedere ca vine black freeday si se mai ieftinesc chestiile... Oricum chiar as avea nevoie o configuratie si multumesc inca o data!

| DeyCj a răspuns (pentru Marius2111):

Black Friday.E țeapă comercială. Adica înșelăciune legală. Crezi că vânzătorii îs fraieri să piardă bani? Nici vorbă. happy.Cum te înseală? simplu. pune pe preț un preț mai mare țiat și apoi îti vinde produsul la „reducere" la rețul real al lui.Prețul umflat fiide de fapt doar fictiv, ca miciuna comercială, și culmea că tare bine prinde miciuna asta la români care cred doar ei că au cumpărat ceva la reducere... happy.

| Marius2111 explică (pentru DeyCj):

Ai dreptate dar... atata timp cat m-ar ajunge piesele la pc intre 1500-1800 lei nu ma mai intereseaza ce fac astia cu preturile.
O iti voi da funda daca e si poti sa-mi lasi configuratia de care ai zis intr-un mesaj privat. Multumesc!

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu imi place placa de baza prima data. E cam "anemica" pentru acel procesor.
2. In loc de gtx 650 se poate si mai bine. 650-ul are deja 2 ani de la lansare...

| Jipa95 a răspuns:

Este ok dar pentru 20 lei in plus scoate hdd-ul acela de 500gb, si i-al pe asta : http://www.pcgarage.ro/......viar-blue/
Pentru 20 lei primesti cu 500gb si buffer de 64mb, nu 16.

| RaduTN a răspuns:

Incearcă o sursă cu mai multi W la cat consumă amd-ul ăla...