| TheNatroN a întrebat:

Cu ce program as putea sa "lipesc" o subtitrare de un film?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Se poate folosi tencoder http://www.fosshub.com/TEncoder-Video-Converter.html
(se descarca varianta pe 32 sau pe 64 biti dupa cum e windows-ul pe 32 sau 64)

http://www.wikihow.com/Add-Subtitles-to-a-Downloaded-Video

Se pun intr-un dosar filmul si subtitrarea, filmul si subtitrarea sa aiba acelasi nume, se porneste tencoder, cu butonul Add se adauga filmul, la codec se adauga ce dorim, de exemplu H264, la Codec options la Common sizes se alege marimea Original, Aspect Ratio poate e bun Keep, Video Bitrate se alege o valoare mare pentru calitate mare dar marime mare a fisierului, sau o valoare mica pentru fisier mic si calitate mai slaba,
la Encoder se alege Mencoder, se bifeaza Enable subtitles ca sa bage subtitrarea, la Subtitle Options Language = Unicode, se alege la Fonts fontul dorit - exemplu Arial, la Default scale se alege marimea scrisului de exemplu 4, la Subtitle position, pozitia subtitrarii(100 pare ok), apoi se da click pe Encode. Se fac probe pe un film mai scurt (ca sa nu dureze prea mult proba) pentru a vedea marimea scrisului, fontul, pozitia scrisului daca sunt potrivite.

1 răspuns:
| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

Apoi eu folosesc camtasia, Poti incerca si cu Sony vegas dar e cam greu cauta pe yt