| aLexG1 a întrebat:

cu ce te ajuta dpi-urile la mouse mai ales la cele de >gaming?

Răspuns Câştigător
| Bogdy2k a răspuns:

DPI sau Dots per Inch. Pe intelesul tau, cu cat ai un DPI mai mare cu atat misti mai putin mouse, cu cat ai DPI mai mic cu atat trebuie sa il misti mai mult. In jocuri e cel mai des folosit deoarece iti poti ajusta "finetea" sau precizia cum vrei sa ii spui dupa bunul plac, mai ales in jocurile de gen First Person Shooter.

1 răspuns:
| RB26DETT a răspuns:

La precizie, de exemplu cand misti mouse-ul foarte foarte putin conteaza foarte mult dpi-ul! un mouse cu 800dpi cum am eu este uneori destul de greu de controlat in gaming, in situatiile alea cand esti foarte concentrat si trebuie sa misti foarte putin de mouse pentru alte alea... daca aveam un mouse de macar 2000 dpi probabil ma descurcam mai binewinking
dpi ar mai putea fi explicat prin sensitivitatea mouse-ului, cat de departe se duce cursorul cand dai de mouse, in control panel la mouse ai sensitivity parca sau nu mai stiu cum ii zice, dai ala la maxim si vezi ca difera, un mouse cu un dpi mai mare recunoaste modificarea pozitiei pe suprafete mai mici decat un mouse cu dpi mai scazutwinking