| Generalgrevious a întrebat:

De ce sunt asa scumpe laptop-urile in ziua de azi, mai ales cele de gaming?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cele de gaming sunt scumpe, in functie si de cerintele fiecaruia. Daca vrei sa fie foarte performant, platesti.

| RAY a răspuns:

Nu sunt ele scumpe esti tu prea sărăcie pentru ele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca sunt totusi din ce in ce mai ieftine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Corect. Fata de acum zece ani, sa zicem ca preturile sunt aproximativ duble. Doar ca salariul mediu s-a cam dublat si ala, daca nu mai bine chiar, deci... Problema care cred eu ca trebuie ridicata e ca sunt din ce in ce mai prost facute astea mainstream.

| sierra1 a răspuns:

Sunt scule pentru toate buzunarele deci de ce ne-am plânge?

| Frank51 a răspuns:

Nu știu unde vezi, însă de fapt în ultimii 3 ani, adică 2020-2023, am văzut cele mai ieftine laptop-uri cu performanțe mai mari decât ar avea nevoie orice om de rând.

Spre exemplu eu am luat un laptop cu i3 ultima generație, 8gb ram si 256gb ssd, cu 1200 lei(prinzi oferte lunar). Acest laptop depășește nevoile pentru 90% din utilizatori.

Pentru cei care vor să mai facă o randare, un after effects, un joc pretențios, desigur că există laptopuri de top care au un preț pe măsura componentelor.

E ca și cum te plângi că de ce este scump bugatti chiron.

| BeingSelfless a răspuns:

Probabil datorită incertitudinii pe piața procesoarelor și altor componente aferente laptop-urilor.
Totodată, datorită incertitudinii inflației, întrucât mulți producători și comercianți schimbă prețurile orientându-se după profit și limitarea cumpărării acestora (produse primare, semi-fabricate și marfare).