| Secundarysecundary a întrebat:

Cum as putea vedea videoclipuri VR daca nu am senzorul gyroscope (asta e necesar) am un Samsung Galaxy J6 2018 si as vrea sa-mi iau niste ochelari VR si nu am acel senzor. Daca stiti jocuri/videoclipuri va rog scrieți la raspunsuri! DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca vrei sa vezi NUMAI videoclipuri, atunci nu vad de ce nu ar merge, ca pentru alea nu e necesar nici un gyroscope!

senzorul ala se foloseste in jocuri VR sau in aplicatii care vor sa simuleze o sala de cinema, sau ceva asemanator, insa nu stiu daca observi, in ambele cazuri e vorba de un software, NU de video in sine, adica video nu are nevoie de nici un senzor, ci doar de o aplicatie de playback

daca tot ai dubii, in locul tau mi-as incarca un video VR pe telefon si m-as duce la un hypermarket sau ceva si as testa la "botul calului" daca merge sau nu pe telefonul meu

| RusCristian a răspuns:

Este foarte nașpa că nu are senzorul giroscop dar dacă chiar îți dorești să folosești ochelari VR îți recomand Xiaomi HD 3D VR. Funcționează și fără senzorul giroscopic dar ATENȚIE, nu vei putea experimenta jocuri sau videoclipuri în modul panoramic, ci doar vizualizând în modul normal. Baftă!