| giorgiana200135630395 a întrebat:

Salut TPU! Cum fac sa mearga ordonat pe cei la multidictionar cu listele antepatrunse? dDau funda:*

Răspuns Câştigător
| marianboss2008 a răspuns:

Salut, giorgiana200135630395

Pot doar asuma ca problema dumneavoastra se reziduie in ordonarea cheilor, ci nu a "ceilor". Trecand peste aceste erori lexicale, problema se rezolva intrebuintand ordonarea elementelor itreratorului multidictionarului, si nu insusi multidictionarului! O greseala de amatori. Iteratorul este cel care va parcurge aceste elemente in raport cu relatia data.

Aceasta implementare a iteratorului ar trebui sa iti satisfaca nevoile de a itera asupra multidictionarului dupa o relatie de ordine.
if(! this->dict.relatie(this->element().first, minKey) && this->element(). first!= minKey) {
if(candidateKey == -1 || this->dict.relatie(this->element().first, candidateKey )) candidateKey = this->element(). first;
}
, unde minKey este cheia de la care se porneste, iar candidateKey este "ceia" cautata.

Toate cele bune,
marianboss2008

3 răspunsuri:
| AlexutzuMetin2 a răspuns:

Nu inteleg ce zis baietul de mai jos nu cred ca se poate.