| GoodLuck15 a întrebat:

Daca as face overclock la un procesor q9550 de la 2. 83ghz la 4ghz, temperatura procesorului ar creste considerabil sau nu?
Mentionez ca am un cooler gamma 300 si o sursa Corsair 650w, cat despre carcasa e un inter-tech k-2 GTS cu 2 ventilatoare de 120mm

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca reusesti sa atingi 4 GHz fara sa umbli la voltaj, temperatura ar trebui sa ramina acceptabila. Da' de ce vrei sa chinui atita batrinelul ala? Daca nu l-ai forjat la vremea lui, acum mai mult ii scurtezi zilele visind chiar la 4 GHz.

| peperonies a răspuns:

4 ghz e foarte ambitios pentru procesorul ala. eu zic sa fii fericit daca reusesti un 3, 4. Cu cat e un procesor mai vechi cu atat se overclockeaza mai greu/putin.

| GoodLuck15 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci daca as reusii sa ating frecventa dorita fara sa cresc voltajul, temperatura ar ramane aproape identica cu cea pe care o are pa frecventa stock?

| peperonies a răspuns:

Si sa nu uitam ca pe unele placi de baza mai vechi nu poti sa faci OC deloc.

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

E o placa de baza cunoscuta ca fiind foarte buna pentru oc este vorba de Ep45

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GoodLuck15):

Ei, aproape identica. Sa nu fabulam. Tu crezi ca umfli frecventa cu peste 45% si ai temperaturi "aproape identice"? Spera sa ramina in parametri normali si sa nu iti faca throttle. Bine, nu il arzi, doar ca daca iti face throttle nu are sens sa faci OC.

| peperonies a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Boss de boss mafiot sefu la bani triplu gangster original autentic cand faci OC se dezactiveaza frecventa variabila si sta mereu procesorul la cat e setat din bios. nu exista throttle se stinge direct.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru peperonies):

Ba exista. Acum depinde ce si cum setezi tu prin BIOS. Eu am facut oc la un X2 4200+ si vara ii mai punea frina cand ajungea la 65 de grade dar niciodata nu s-a restartat/blocat din cauza asta. L-am vindut cuiva si chiar discutasem cu omul, inca mai mergea brici la vreun an juma' dupa ce il luase de la mine si vreo 5 de cand il cumparasem eu nou.

| Hitback a răspuns:

Salut. Nu uita ca ai nevoie de un extinctor pentru siguranță. Succes.

| Jipa95 a răspuns:

Temperatura o sa creasca in functie de ce voltaj dai procesorului. 4ghz este cam greu de atins cu acel procesor, asta in conditiile in care ai si o placa de baza de top de pe vremea 9550-ului. Cooler-ul tau este ok.