| sylarbc a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Vreau un desktop dar sa il fac pe componente(pentru ca e mai ieftin), dar nu dispun de o suma mare de bani(avand in vedere cerintele).Ce componente pot sa aleg in asa fel incat sa pot juca jocuri noi si puternice acum dar in acelasi timp peste cativa ani sa pot sa fac upgrade usor la pc? Bugetul e de maxim 4500 lei.Constructia dupa mine ar fi urmatoarea(dar in varianta mea depasteste bugetul, din acest motiv am nevoie de ajutor)
-Procesor AMD Ryzen 5 2600 3. 4GHz box
-Placa de baza GIGABYTE AORUS X470 ULTRA GAMING
-Memorie HyperX Predator RGB 8GB DDR4 2933MHz CL15
-SSD Intel 660p Series 1TB PCI Express 3.0 x4 M.2 2280
-Carcasa Inter-Tech S-3906 Renegade
-Sursa Seasonic Core GC, 80+ Gold, 650W
-Cooler CPU Deepcool GAMMAXX 400 Red(vreau sa nu am probleme cu temperatura, de asta nu am incredere in cooler-ul procesorului)
-Placa video Sapphire Radeon RX 580 PULSE 8GB GDDR5 256-bit
-Ventilator / radiator ARCTIC AC F12 Silent
-Sistem de operare Microsoft Windows 10 Home, 32/64-bit, Engleza, Retail/FPP, USB Flash
-Serviciu Asamblare Premium
Problema e ca ma costa peste 4900 de lei...idei?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| sayWhaaat a răspuns (pentru sayWhaaat):

Buildul asta e un pic overkill pentru monitor 1080p, in sensul ca puteai iesi mai ieftin cu o placa video mai slabuta care de asemenea poate duce toate jocurile la ultra. Ar fi ideal daca ai avea un monitor 1440p ca sa poata puna in valoare bestia aia de GPU.

P.S: Recomand monitor de 144Hz indiferent ca mergi pe rezolutie de 1080p sau 1440p, e game changer.

2 răspunsuri:
| sayWhaaat a răspuns:

Imi dai un wapp/skype/discord/ce vrei tu pe privat ca sa putem vorbi mai usor si repede pe chat? Te lamuresc in 10 minute.