| anonim_4396 a întrebat:

Daca m-as duce la reteaua mea de internet si as vrea sa aflu ce cautari am avut ei pot sa imi zica? Ei vad tot ce cautam? Exista vreo cale sa nu poata vedea ce caut? (si nu, nu am cautat prostii) Daca sterg istoricul se mai vede?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai cautat prostii de ce iti faci griji? Nu pot vedea.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Esti sigur ca nu pot vedea? Adica am cautat ceva personal si nu as vrea sa se vada.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu.Se vede doar traficul ca sa zic capacitate.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se vrea se poate! Problema e daca prezinta interes!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De logat traficul se logheaza de catre providerul de internet in mod sigur... insa cui crezi ca ii pasa ce ai cautat tu?

| aserbuta a răspuns:

Bună Katty,

Reţeaua de internet sau furnizorul conexiunii nu are interes şi nici stimul comercial să indexeze ce cauţi tu, însă pentru securitatea naţională, unele filtre se pun în puncte cheie din internet, inclusiv la toţi furnizorii de internet şi acele filtre captează pachete care înregistrează informaţii cheie. Aceste informaţii cheie se limitează la lucruri extrem de teribile, gen terorism (atentate cu bombă, deraieri de trenuri, dărîmarea avioanelor din aer sau construcţia de arme nucleare) şi mai puţin ceva personal despre tine, indiferent cât de ciudat, ruşinos sau incomod ar fi. La fel de bine, institutiile care interceptează informaţiile astea le ţin foarte secret asta până când au interes să te discrediteze, saboteze sau să te şantajeze.

Cu toate astea, în situaţia în care faci ceva foarte rău, între a ştii ce faci pentru ca te urmăresc şi a găsi un procuror care să te poată condamna pentru ce intenţionezi să faci sau deja ai facut, au nevoie de urmărire îndelungată, înregistrări telefonice, documente, si alte dovezi clare. Pe principiul "hoţ neprins - negustor cinstit".

Dacă vrei ca toate căutările tale să fie foarte greu de asociat cu tine, nu mai utiliza Facebook, Twitter, Google, Yahoo ori alte mail-uri gratuite sau anonime. Prin aceste servicii, tot ce ai scris vreodată se înregistrează şi chiar dacă tu ai şters toate mesajele scrise ei le vor păstra în continuare. Cu alte cuvinte de spionezi singură şi le furnizezi în timp real informaţiile cu lux de amănunte. Încearcă să te numeşti altfel pe internet şi să nu confirmi că eşti tu prin fotografiile ataşate, număr de telefon sau date personale adevărate (dată de naştere, CNP, numele de fată a mamei). În cazul furnizorilor de reţele sociale nu ştii unde ajung informaţiile tale, însă ele pot ajunge la oricine dispus să plătească pentru ele.

Iar în încheiere, pentru a face destul de greu asocierea ta cu căutarile tale pe internet, îţi recomand ca niciodată să nu stai logat pe site-uri ca facebook, yahoo, google, skype, etc, şi să foloseşti TOR (https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en). Lecturează pagina şi vei afla cum te poţi apăra de cei care îşi bagă nasul în treaba ta.