| Cronos126 a întrebat:

Daca sterg de praf un monitor Dell de tip lcd cu o carpa uscata din microfibra poate sa lase mini zgarieturi, sa se piarda calitatea?

6 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

La nivel microscopic o sa lase ceva zgarieturi.
Foloseste ceva moale de bumbac.

| Irimia_Ovidiu_2001 a răspuns:

Salut te sfătuiesc să ștergi cu serverele umede

Bula
| Bula a răspuns:

Nu fii ingrijorat, nu va lasa zgaraituri vizibile, doar ca nu se va sterge perfect. happy
Eu sterg ecranele cu o carpa moale, uzata, rupta dintr-un cearceaf din in vechi. Este foarte moale din cauza multor spalaturi si fierberi prin care a trecut. Este ideal pentru sters praful, sterge perfect suprafetele.
Deseori, pe monitoare, tastaturi, mouse, carcasa etc. "se lipeste" praful si grasimile care plutesc in aer (de la gatit, fum de tigara, gazele de esapament etc.) sub forma unei pelicule subtiri, de culoare usor galbuie. Acest strat se poate indeparta tot cu acelasi carpa de in: se inmoaie putin o parte mica in spirt sanitar (se apasa pe gura flaconului cu spirt, care se intoarce peste cap), dupa care se stoarce putin printre degete, sa nu picure. Cu aceasta portiune umezita se sterge suprafata, apasand foarte usor cu degetul si schimband locul murdarit de pe carpa cu parti curate. Stergem imediat suprafata cu partea uscate al carpei.
La nevoie mai repetam operatia umed-uscat, pana la curatire completa.

| NLS a răspuns:

Eu mi am luat o cârpă moale de la un magazin foto, sau găsești șervețele fine de bumbac pentru ochelari.

| Cronos126 explică (pentru Bula):

Am sters in trecut cu spirt, s-a pixelat monitorul si mi-am luat altul nu mai trec odata prin asta.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Cronos126):

rolling on the floor
Daca "ai inmuiat pixel-ii", NU AI STORS carpa si a intrat spirtul in display, atunci poti pati asa, dar si mai rau.
ORICE manevra trebuie facuta cu ATENTIE, mai ales cand nu ai inca experienta!