| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat o pereche de ochelari Revan Eternity pentru gaming/protectie pentru calculator si nu stiu cel mai eficient si sigur mod de a curata lentilele.
Se pare ca carpa/stofa de microfibra cu care a venit la pachet e inutila din cauza ca intinde urmele/albul pe lentila.
Am cautat pe internet metode efeciente de curatat lentile si cele mai favorizate au fost: apa calda+gel de vase+stofa de microfibra uscata, lichid special de curatat lentile+stofa de microfibra si ultimul servetele umede cu microfibra uscata.
Am ramas uimit la metoda cu apa calda si gel de vase, nu am mai auzit niciodata de asa metoda pentru curatarea lentilelor.
Metoda la care m-am gandit eu era alcool sanitar direct si microfibra, dar se pare ca se interzice aplicarea directa de alcool sanitar.
As putea spune ca mi-am ales gresit perechea de ochelari din cauza ca nu se potrivesc precum mi-am dorit cu fata mea. Adica ii pun pe ochi si intre ochi se formeaza o zona unde pielea nu mai respira si se incalzeste astfel se aburesc lentilele iar uneori cand rad pielea atinge lentila si lasa urme.
E prima data cand port o pereche de ochelari si chiar nu stiu cum sa-i tratez. M-am sfatuit cu un apropiat despre metoda cu apa si gel de vase pentru ca am vazut ca e foarte favorizata de catre oameni iar apropiatul meu mi-a spus sa nu fac asta pentru ca o sa le scada calitatea/beneficiile.
Cum as putea sa curat sigur si eficient lentilele?

1 răspuns:
| AlienThor a răspuns:

Aplici spirt pe un servetel neabraziv pliat in 2 si dublul dimensiuneii lentilei (sa-ti ajunga pe pentru ambele parti in acelasi timp) cureti lentilele asa apoi folosesti un servetel neabraziv fara nimic. Tii intotdeauna de rama cand ii stergi.

Puntea nazala poate fii ajustată ca acel fenoment descris de tine sa nu se mai intample.
Nu trebuie sa atingi cu genele lentilele asta inseamna ca sunt prea aproape de ochi, apropii usor cele doua punti nazale pana iti stau bine pe nas si iti incadreaza ochii de la nivelul sprancenelor pana spre jumatatea nasului.