| AndreiAndrei89 a întrebat:

De ce un procesor Intel xeon E5450 care se zice ca este la fel ca un Core 2 Quad Q9650 este mai ieftin ca un core 2 quad Q9550? Ma intereseaza doar in partea de jocuri este mai slab xeonul sau chiar este si mai bun decat core 2 quad si mai ieftin? Totusi e ciudat ca desi se zice ca este ca un core 2 quad q9650 care costa vreo 500 lei si el costa 200 lei nu?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Pe http://cpuboss.com Xeon E5450 este mai bun(scor, pret achizitie) decat oricare dintre cele doua, suportand 2 procesoare fizice pe o placa de baza(server). Indiferent pe care din ele ai alege diferenta este insesizabila. Daca vrei sa mergi pe overclocking mai bun alegi C2Q oricare dintre cele doua.