| BlackLighting29 a întrebat:

De ceva vreme laptopul meu are foarte mult lag. Sacadeaza foarte mult si se incinge repede. M-am gandit sa-l duc in service, dar mai bine scriu aici decat sa mai fac un drum pana acolo. Laptopul este LENOVO ideapad100. Ce sa fac? Uneori mi se inchide de la cat de incins e.

13 răspunsuri:
| TheIBlood a răspuns:

Poti sa îl arunci

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie ce probleme are coolerul sau procesorul daca ajunge sa se inchida. Poate are nevoie de un cooler nou, poate de pasta, poate doar de curatare de praf

| sierra1 a răspuns:

Dezinstalează programele pe care nu le folosești. Se încinge mai tare cînd te joci? Unde stai cînd te joci, mai mult prin pat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce specificatii are e prea depasit pentru 2018, si la performanta si la pret (adica e overpriced), deci reparat la service nu merita.
Totusi poti mai intai sa incerci a dezinstala programele pe care nu le mai folosesti (si daca te joci sa reduci setarile) si sa verifici cu un program ca HWMonitor temperaturile.

| BlackLighting29 explică (pentru anonim_4396):

Am dezinstalat programe... am si reinstalat windowsul de multe ori

| BlackLighting29 explică (pentru anonim_4396):

Sunt multe idepad 100... Nu am specificat exact ce specificatii are...

| BlackLighting29 explică (pentru TheIBlood):

Aruncati tu viata la gunoi.

| BlackLighting29 explică (pentru sierra1):

Pe birou.
Nu il tin pe birou lipit. Am un cooler separat care s-a stricat dar e mai bine pentru ca nu sta lipit

| BlackLighting29 explică (pentru suntserios):

Foarte rar se inchide... Doar cand e folosit nonstop adica cam dupa 10 ore de la pornire. Se incinge si se inchide. E si logic. M-am documentat. L-am curatat.

| sierra1 a răspuns (pentru BlackLighting29):

Dacă face chestiile de care zici doar "de la o vreme" încearcă să-ți amintești de vreun eveniment asociat (alt SO instaltat, program instalat, cooler defect,...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackLighting29):

Are, dupa cum scrie pe site, pana la 4GB RAM, pana la 500GB HDD, pana la un procesor de 2. 58GHz.
Sursa: https://www.lenovo.com/us/en/laptops/ideapad/100-series/100-14-inch/

| BlackLighting29 explică (pentru suntserios):

Hmm... Nu depaseste temeperaturi de peste 50 grade