| CosminCsm23123 a întrebat:

Am o problema cu Laptopul meu: Acesta este un Lenovo G500, problema ar fi coolerul care incearca sa se invarta, se invarte putin(o fractiune de secunda) dupa care se opreste, este normal? Programul Speed fan imi arata temperaturi intre 65-70 de grade(cand nu folosesc nici un fel de proces) dar laptopul nu se incalzeste decat foarte putin, este exact acest program? Tin sa spun ca nu am probleme cu laptopul, acesta merge foarte bine, nu sacadeaza, nu se inchide cum este normal la temperaturi prea mari.Scuzati daca am gresit categoria!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Doar fractiuni de secunde nu este normal.
Cooler-ul trebuie sa se invarte cateva secunde, pana ce efectul racirii ajunge la senzor.
Dupa ce este oprita comanda, ventilatorul trebuie sa se mai invarte cateva secunde din inertie. Daca se opreste (aproape) instant, inseamna ca ventilatorul are ceva problema (cel mai des: praf sau scame care-l franeaza).
Ventilatorul nu se poate verifica doar "dupa ureche", trebuie desfacut si verificat de un specialist, la un service.

Programele care indica temperaturile preiau valorile digitalizate ale senzorilor (asemanator si BIOS-ului), pe care le afiseaza. Tot valorile digitalizate sunt cele folosite pentru comanda coolerului.

Daca laptopul sau PC-ul se opreste din cauza unei supra-teperaturi, atunci trebuie urgent curatat.
Este caz fericit daca se opreste si nu se arde.

1 răspuns:
| JesseH a răspuns:

Are și momente când se învârte mai mult timp?
Dacă da, înseamnă că funcționează. Dacă nu, posibil că e o neregulă.

Sunt acolo niște senzori de căldură care pornesc cooler-ul. Probabil că reglează corect temperatura, dacă zici că nu se încălzește rău de tot. E posibil că folosești laptop-ul într-un fel în care se încălzește repede din nou - gen: îl ții în pat și nu are ventilație în jurul lui. La fel face și pe un birou?