| Oaki a întrebat:

Am un laptop HP dv5 de vreo 4-5 ani, iar in tot acest timp nu am avut probleme majore cu el. doar ca in ultima vreme i se incinge procesorul (.un AMD Turion dual core ) exagerat de tare ( 90-100 C ) atunci cand vreau sa ma joc sau sa vad un film HD.In momentul cand atinge 100 C, ecranul laptopului se inchide, iar dupa 10-20 de secunde se inchide si laptopul sad.In conditii de navigare normala procesorul atinge maxim 65 C. Am cumparat un CoolerPad sperand sa rezolv problema, dar nu a avut vreun efect semnificativ. Probabil se incinge asa de tare din cauza prafului depus in timp pe cooler sau in zonele de aerisire ( mentionez ca laptopul nu a fost dus la service pentru. curatare sau altele niciodata ) sau poate ca acea pasta termoconductoare s-a deteriorat. Astept pareri si sfaturi!

PS : Stie cineva un ServicePC bun si serios in Focsani?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Scuze de exprimare, voiam sa spun ca problema este foate serioasa la peste 90 grade te astepti oricand sa crape.Du-l la service urgent, sau daca te descurci tu sa-i pui pasta de racire si sa-l cureti, da cel mai bine il duci la service eu odata am desfacut un laptop si am stat doua zile sa-l reasamblez. Daca il folosesti si ca gaming mai bine iti luai pc cu banii care i-ai dat pe el luai un pc puternic cu o racire buna si iti faceai de cap cu el. oricum si laptopurile au avantajele lor dar nu prea fac fata la gaming.Bafta multa!

3 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Da ai cumparat cooleru ala dgeabalaughing.ii raceste doar carcasa.Du-te cu el la un service sa-ti curete praful din el si sa-ti puna pasat termoconductoare. Daca ai gasi un cooler mai eficace ar fi perfect, cooler de procesor nu pad deala, desi nu stiu daca exista asa ceva.La 100 grade ma mir ca mai da semne de viatalaughing du-l la un sevice sau risti sa-l prajesti. Oricum situatia e destul de nasoala dupa ce faci chestia cu servisu' baga un alt windows probabil ca procu e ingreunat de multe prgrame.

| Oaki explică (pentru suffarstar):

Laptopul l-am cumparat cu windows vista, vara trecuta i-am bagat 7, iar programe nu am exageratde multe, decat cele necesare..de ce zici ca e situatie e nasoala cu service-ul? ( multumesc de raspuns! )

| suffarstar a răspuns (pentru Oaki):

Scuze de exprimare, voiam sa spun ca problema este foate serioasa la peste 90 grade te astepti oricand sa crape.Du-l la service urgent, sau daca te descurci tu sa-i pui pasta de racire si sa-l cureti, da cel mai bine il duci la service eu odata am desfacut un laptop si am stat doua zile sa-l reasamblez. Daca il folosesti si ca gaming mai bine iti luai pc cu banii care i-ai dat pe el luai un pc puternic cu o racire buna si iti faceai de cap cu el. oricum si laptopurile au avantajele lor dar nu prea fac fata la gaming.Bafta multa!

| vladiku a răspuns:

Il duci la service sau incerci singurhappy nu e asa greu iar pasta gasesti la orice service pc de cumparat