| iwantananswer a întrebat:

Salut TPU,de curand am facut un cd audio track si l-am facut cu windows media player,in seara asta am vrut sa mai fac unu pentru un prieten. Am luat repede niste muzica si cand am incercat sa inscriptionez cd-ul mi-a dat eroare, mi-a aparut un mesaj cu windows media player nu poate inscriptiona anumite fisiere etc. Oare de ce mi-a aparut asa? Trebuie ca muzica pe care vrei sa o inscriptionezi sa aiba un anumit format sau?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Windows Media Player, din ce versiune de Windows?
Daca e vorba de Windows 10, s ar putea sa fie vorba de un bug apărut la un update ulterior, sau. tipuri de fișiere audio protejate prin copyright.
Daca folosești ce am spus, o sa vezi ca poți scrie ce vrei, am scris câteva sute de discuri cu acele programe. (mi am făcut copii de rezerva colecției de cd uri audio originale). Merg fără probleme pe Windows 10, cu mp3, FLAC și orice format uzual.

5 răspunsuri:
| Alinu7 a răspuns:

Ceau. Mai bine fa-le cu Nero7 sau altul. le faci la viteza de 16x. si n-ai treaba.acuma cum vrei tu. eu zic ca e mai ok Nero

| NLS a răspuns:

Https://www.ashampoo.com/......tudio-free

https://cdburnerxp.se/en/home

Cu asa ceva se inscriptioneaza CD-uri/DVD-uri, (audio sau de orice alt tip).
Viteza de scriere pentru CD-urile audio trebuie sa fie cat mai mica, 4x e recomandat.
In nici un caz 16x cum abereaza cineva pe aici.

Fisierele pot avea formate multiple (mp3, FLAC, wav, APE, etc), pluginurile programului de inscriptionare le vor transforma (encoda) in format.cda inainte de inscriptionarea propriu-zisa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alinu7):

Cu nero da, ai optiune acolo direct pentru track.
Cat despre viteza, cu cat arzi cd-ul la viteza mai mica, cu atat mai bine, daca se zgarie, o sa tina mai mult, daca e facut la viteza mica.

| anonimg a răspuns:

Și dacă vei folosi Nero sau alt program, aceeași eroare ar fi apărut. Nu poți pune mai mult de 10 track-uri pe un cd.
De asemenea poate să fie și discul de vină. Întotdeauna trebuie să cumperi mai multe discuri decât ai avea nevoie. Traxdata sunt cele mai bune.

| iwantananswer explică (pentru NLS):

V-am intrebat ce are de nu mai merge cu windows media player nu vreau alt program