| anonim_4396 a întrebat:

de curand ma gandeam sa imi fac un mic "upgrade" la placa video si la rami happy nu sunt sigur o chestie si nu sunt lamurit deloc.In primul rand calculatorul este un Pentium (r) E5200 Dual Core cu 2. 00gb memorie DDR2.Eu daca cumpar o memorie sa zicem de 4gb pe DDR3 va merge? adica difera acel DDR2 la compatibilitate? daca de ex nu am DDR3 nu merge? si trebuie sa fie compatibil cu procesorul? La placa video vreau sa aleg un Geforce 610pe DDR3 este buna placa? calculatorul meu poate suporta DDR3 atat montat ramii si placa? straight face sper ca ati inteles ce am vrut sa spun happy thxhappy

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Memorie DDR3 nu merge. Este diferenta intre ele de alimentare: http://cristianls.ro/upgrade-memorie-ram/
Deasemenea placa ta suporta doar Dual-channel DDR2 667/533/400 si DDR3 lucreaza la frecvente de la 800 Mhz in sus. Mai mult. DDR2 nu prea functioneaza la frecvente diferite. Adica daca ai o memorie cu 533 nu vei putea pune si una cu 667. Si mai este o problema. Placa ta nu suporta de cat 4 Gb (2 Gb pe slot). Nu vei putea pune mai mult. Cu placa video este mai usor. Aia va functiona la tine.

| Dismally a răspuns:

Nu poti pune RAM DDR3 pe o placa de baza care suporta DDR2. Placa video iti merge dar este foarte slaba.

| RadXx a răspuns (pentru Dismally):

Nu ai inteles, eu vreau sa imi pun rami in calculator nu in placa video. Vreau sa imi cumpar alta placa video, dar nu stiu care este buna pentru calculatorul meu. Poti sa imi spui o placa video care este compatibila cu calculatorul meu te rog?

| Dismally a răspuns (pentru RadXx):

Nu ai cum sa bagi RAM-ul in placa video laughing Doar pe placa de baza se pot monta si daca suporta DDR2 atunci din asta trebuie sa cumperi. La placi video e mai usor, se potrivesc cam toate, acum depinde pentru ce vrei sa folosesti calculatorul, daca vrei jocuri va trebui sa iti cumperi una mai buna, ceva peste 600 lei.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Instaleaza in computer Everest si o sa vezi toate componentele. Dupa ce identifici placa de baza poti sa intri pe pagina producatorului pentru a vedea caracterisiticile tehnice. Acolo o sa gasesti tot ce ai nevoie pentru upgrade; ai si o lista cu memoriile suportate de placa de baza, vezi si ce slot ai pentru placa video. Vezi daca placa suporta DDR3 (putin probabil), are alte frecvente, degeaba instalezi o frecventa mai mare daca placa nu duce acea frecventa. Daca ai 533Mhz si tu instalezi memorii de 800Mhz si placa nu poate duce 800Mhz...o sa mearga tot in 533 Mhz.

| RadXx a răspuns (pentru valentin75):

Eu as vrea totusi sa stiu daca la calculatorul meu ii pot pune acea nVIDIA 610 happy si vr sa imi pun 4gb pe ddr2 daca nu ar merge pe ddr3

| valentin75 a răspuns (pentru RadXx):

Pe DDR2 o sa-ti mearga, pe DDR 3 o sa ai erori, ma refer la memorii nu la placa video! Daca placa video merge pe slotul placi de baza va functiona!
http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-610

| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca ai sistem in 32 de biti nu o sa vada mai mutl de 3Gb din memorie! Sa nu ai numai erori dupa ce instalezi DDR3! Daca vrei sa instalezi alta memorie gasesti DDR2 la 800Mhz.
Pentru placa video trebuie sa gasesti una care are slot PCI expressX16!
http://www.asus.com/Motherboards/P5LD2XGBL/HelpDesk/
http://www.pcfun.ro/memorii/zeppelin/2gb-ddr2-800mhz-dual-channel-kit/

| RadXx a răspuns (pentru valentin75):

Off,toate chestiile astea ma incurca, adica nu am experienta prea mare. Daca vrei, imi poti recomanda o placa video pentru gaming buna care sa mearga pe calculatorul meu?

| rosi87 a răspuns:

Ce placa de baza ai?

| RadXx a răspuns (pentru rosi87):

NVIDIA 8400gs happy

| RadXx a răspuns (pentru RadXx):

Sorry Nvidia 8400gs 256mb

| RadXx a răspuns (pentru rosi87):

Scuze,tot am multe pe cap in ultimul timp, am inteles eu gresit.Am placa de baza P5-LD2X/gbl

| rosi87 a răspuns (pentru RadXx):

Ce soclu are?