| AndreyFsk a întrebat:

De curand mi-am achizitionat o unitate adusa din Anglia, un Fujitsu Siemens, toate bune si frumoase, dar nu inteleg o chestie. Placa video inregistreaza o memorie de 1678 mb. Si am zis ca e dedicata ca nu are cum sa fie integrata cu o memorie atat de mare mai ales ca pc-ul nu e atat de nou. Are memoria tip ddr2 ram. Placa video este Intel q43/q45 chipset iar placa de baza este model FUJITSU SIEMENS D2811-A1. Placa video nu mi se pare nicidecum de 2 gb deoarece este slaba pe gaming. Exemplu joc euro truck simulator 2 pe low ca sa mearga fluent. Cineva experimentat sa imi explice si mie cum sta treaba cu pc-ul meu, mentionez ca am instalat driverul video al placii pe w7. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

rolling on the floor Nu le ai deloc cu specificatiile.
Ce ai descris tu mai in sus (Intel q43/q45 chipset) nu e placa video, e chipsetul de la placa de baza.
Tu nu stii daca ai o placa video integrata sau dedicata? uitate si tu pe spate unde e bagat monitorul lol.
Ma rog, poti sa ai si 2gb la placa video integrata, se alocă din memoria ram.
Adică in bios ai optiune sa pui pe video integrat cata memorie vrei tu din memoria ram.
Uita-te daca driverele sunt la zi si sunt instalate corect.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Integrata isi ia din ram, in mod dinamic. De asta in general, si dedicata daca e placa video, nu conteaza memoria.

| K0sti a răspuns:

Le facusi varzaaaa!