| Dum4ass a întrebat:

Deci vreau sa imi iau monitor si am gasit pe eMAG la 417 lei exact pe placul meu 21, 5 inch full full HD Philips, dar as vrea sa il pot folosi si ca televizor, sa aiba slot de cablu, popular gaura d.aia rotunda.as vrea sa imi recomandati unul am bugetul 450 lei sa fie cu specificațiile alea de mai sus si sa il pot folosi si ca TV. Sau sa imi iau unul si fara slot de cablu si cum as putea sa fac cr am zis. Am inteles de un tv tuner va rog lamuriti ma

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai doua variante: sa-l iei pe ala si sa-ti cumperi si Tuner Tv sau iei un televizor ( mai scump) si-l poti folosi si ca monitor.
Uite:
-monitor: http://www.emag.ro/......73LKMBBM/;
-tv tuner: http://www.cel.ro/......NisxPT0-l/
Recomand modelul standalone deoarece nu depinde de PC;
Tv monitor:http://www.cel.ro/......yU1NDcv-l/

Bula
| Bula a răspuns:

Daca cauti un pic, poti gasi televizor cu diagonala asemanatoare, fabricate de firme mai putin renumite.
Sau mai pui inca atatia bani si-ti cumperi TV Philips cu LED-uri, de 81 cm.
Toate functioneaza si ca monitoare.

| LinxCont a răspuns:

Semnalul tv poate fi analog sau digital.

Un televizor care se poate folosi si ca monitor, are in general tuner si analog si digital, plus ca are difuzoare incorporate.

Un monitor ca sa prinda posturi tv, are nevoie de un tv tuner care poate fi extern (se conecteaza direct la monitor, nu are nevoie de calculator) sau intern (se conecteaza la calculator prin USB sau in interiorul calculatorului intr-un slot PCI, permite inregistrarea programelor receptionate in calculator, iar ca sa mearga, calculatorul trebuie sa fie pornit).

Problema cu tv tunerele e ca majoritatea sunt fie pentru semnal analog, fie pentru semnal digital. Daca e sa fie si pentru analog si pentru digital, se gasesc greu si sunt scumpe. Un televizor le are pe toate, digital si analog.

Trebuie vazute in magazin daca sunt bune si cum se vede imaginea, cata garantie au. Sunt importante si unghiurile de vizibilitate. Unele monitoare cu panou IPS sau ceva asemanator, ofera unghiuri de vizibilitate si culori mai bune fata de monitoarele clasice TN.