| anne2002marie a întrebat:

Ieri mi-am cumparat laptopul Asus x540s. I-am instalat windows 8.1 pro, si am incercat sa-i fac upgrade la windows 10 deoarece numai pentru el am drivere. Upgrade-ul mi-a dat eroare si nu a mers. Ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Stii si ce eroare ti-a dat? Incearca sa instalezi windows 10 de pe un stick bootabil, formatand partitiile. Aici aici un link care te poate ajuta:
http://cristianls.ro/instaleaza-windows-10/

| gelu1970 a răspuns:

Daca instalezi windows 7 sau 8 sau 8.1 si actualizezi la windows 10 fara sa ai o licenta valida, adica adevarata, au sa iti detecteze in scurt timp acest lucru.
deci mai bine instaleaza din prima windows 10 si...il "configurezi" ca sa iti functioneze asa cum trebuie.

| K0sti a răspuns:

Pai de ce nu ai instalat win 10 direct, ca nu pricep? Ne scarpinam invers?

| Mihaimihai1234 a răspuns (pentru gelu1970):

Salut TPU ma poate ajuta si pe mine cineva cu o problema, am luat un pc nou de gaming si vreau sa instalez windows 10 pe el, dar buba ii alta ii ca sa actualizat biosu din calculator de 2017 ultima versiune si nu stiu cum cum sa instalez windowsu din abdeitu precedent care e acuam sa ii fac configuratia! uite asemanator am si eu ---https://www.youtube.com/watch?v=kJs1nY8_CY0 ma poate ajuta cineva va ROG DAU FUNDA ori ce sfat sa pot scapa de aici si pe urma la partiti si la restul ma descurc dar aici la bios nu stiu ce sa fac, AJUTOR

| gelu1970 a răspuns (pentru Mihaimihai1234):

Buna. foloseste rufus ca sa faci un stick booteabil
il faci tip GPT cu UEFI. e o optiune cand folosesti rufus.
interfaza bios nu trebuie sa te sperie.