| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva cum pot vedea cati miliamperi reali are o baterie de telefon?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Cu un miliampermetru poti vedea exact.

| nutepriveste21 a răspuns:

Ia de buna ce scrie pe el cu mentiunea ca odata cu timpul scade capacitatea de stocare a energiei.Cu miliampermetru nu poti vedea decat ce consum face un dispozitiv in momentul masurarii. Masuratoarea exacta se poate face, dar intr-un circuit test. Unii nu au folosit niciodata un aparat de masura dar isi dau cu parerea iar numarul de funde din dreptul lor de la usseri nu tine loc de electronica. Pentru a intelege mai bine vezi aici http://despretot.info/......amper-ora/

| horia2012 a răspuns:

Nu poti afla, deoarece iti trebuie un consumator conectat la baterie. Iar consumul de curent e functie de acel consumator.In gol daca pui un ampermetru DIRECT pe bornele bateriei o sa-ti de-a curentul de scurtcircuit. Asta nu te ajuta la nimic.
In plus poti strica acumulatoru daca nu stii sa faci masuratoarea. Asa ca stai linistit. Dar alegerea e a ta.

| AgathaRo a răspuns:

Aparat de masurat curentul. Marja bateriilor este pana in 1%

| Iwao a răspuns:

Cu un aparat de masura si control.