| Mary012 a întrebat:

Salut tuturor! Am si eu o intrebare legata de o baterie. Marti mi-am luat un telefon ASUS ZENFONE 2 LASER ZE500KL si are o baterie de 2070 de miliamperi si nu stiu cum sa ma comport cu ea pentru ca este LI-PO (litiu-polimer). Ar trebui sa ii fac formatare sau ce?

Răspuns Câştigător
| LoneWolf a răspuns:

Nu trebuie sa ii faci niciun fel de formatare. Pur si simplu foloseste-o in mod normal, nu are "memorie". Pentru a prelungi durata de viata a beteriei, nu o lasa sa se descarce prea des la o valoare mai mica de 20%, preferabil niciodata pana la 0%.