| 50deBANI a întrebat:

Imi puteti spune niste caracteristici ale unui calculator care sa il folosesc la jocuri ceva mai noi, programe mai noi, editat videouri, etc.

P.S. Prin caracteristici ma refer la procesor, memoria RAM, memoria HDD(hard disk), placa video, si altele.

Funda!

16 răspunsuri:
| AlexUnder a răspuns:

Eu no sa iti propun cele mai bune/cele mai ieftine ci cele mai optime
Tu folosesti calculatorul ca cam ce il folosesc eu :

Procesor: ai avea nevoie de minim un dual core un i3 min 2. 4Ghz sau poti opta pentru un echivalent de la AMD

Memorie ram: aici poti lua 4 DDR3 1333 Ghz sau daca dispui de nitel mai multi bani ia 8

Hard Disck Drive (HDD) : 500GB cred ca e cel mai optin daca te ocupi cu stocare mai mare adica salvezi multe filme etc. poti lua 1 TB

Placa vide: ia-ti o placa video care are 1GB memorie de procesare si 128 biti asta este minimul nu zic ca nu ar merge optim si cu o astfel de placa dar daca practici gameing hardcore poti trece si la 2GB sau 256 biti.

| Razvanp69 a răspuns:

Ceea ce a zis ITHalper nu te ajuta la nimic. Ceea ce ti-a dat el este foarte scump. Sa iti detaliez ce ti-a dat. Un procesor itel i7 3820 in 4 nuclee, momentan cel mai bun procesor al lui Intel, am zis al lui Intel, dar daca vrei ceva la fel de scump dar mai bun este un amd in 8 nuclee. Sistem de operare windows in 64 de biti. O sa iti sacadeze din cand in candwinking diferenta intre un win de 32 si 64 este ca cel de 32 foloseste mai mul procesor si mai putin rami, la 64 e invers mai putin procesor si mai multi rami, deci daca ai procesor mare de ce sa nu folosesti unul de 32?! 8 Gb ddr3... arungi banii pe geam daca iti iei 8 Gb de rami ce 4 gb nu sunt suficienti? Deci la ce ti-a dat el aici te ajunge la 40 de mil pc-ul. Si pana in momentul de fata nu exista nici un joc care sa ceara mia mult de un i3, deci ca sa ai si pe viitor un procesor i5 e perfect. daca iti iei si o placa video de 2 GB in 512 biti te-ai scos. ce iti mai trebuie un hdd de 500 Gb in 7200 d rotatii, o placa de baza cu socket 1155(cauti si tu una cu audio 5.1 asa in caz de iti iei un sistem ). Si cam aia e iti fac un pc care se invarte in jurul la 30 de mil nu 40 straight face.

| taken a răspuns (pentru Razvanp69):

''daca iti iei si o placa video de 2 GB in 512 biti te-ai scos''
Care-i placa aia si cat costa?

| Razvanp69 a răspuns (pentru taken):

4 Gb scuze rolling eyes si e 400 leiwinking

| taken a răspuns (pentru Razvanp69):

Nu la RAM m-am referit ci la bus.Tu ai spus 512 bit.Sunt foarte scumpe. Uite aici ce preturi:
http://www.emag.ro/placi_video/filter/bus-memorie-biti--v1779,512-ig1848
Tu cred ca ai vrut sa spui DDR 5 si ai spus 512 bit.

| Razvanp69 a răspuns (pentru taken):

Nuuu chiar am vrut sa zic 512. pentru ca decat sa dai banii pe un i7 3820 care e chiar scump undeva la 12-14 milioane, mai bine un i5 si iti iei placa video in 512 bitiwinking

| taken a răspuns (pentru Razvanp69):

Salut Razvanp69.Nu stiu ce link am pus mai sus ca l-am pus aiurea.
Nici nu gasesc placi video pe bus 512 bit.Nu gasesc pe mai mult de 384.
http://www.pcgarage.ro/placi-video-profesionale/

| Razvanp69 a răspuns (pentru taken):

Sunt si pe 512winking uita-te pe eMAG, azerty etc... si gasesti sunt de 4 gb in 512biti.

| taken a răspuns (pentru Razvanp69):

Da,ai dreptate, sunt.Dar uita-te cat costa una:
http://www.azerty.ro/componente-pc/placi-video/filtre/bus-memorie-512/

| Razvanp69 a răspuns (pentru taken):

Si eu ce am zis mai sus sunt la 4 milioane (400 lei). oricum fac un calculator racheta la 30 de milioanewinking sau 35 cu o sursa de 600 w REALI.

| taken a răspuns (pentru Razvanp69):

Sunt 40 si ceva de milioane nu 4.
4000 lei.

| Razvanp69 a răspuns (pentru taken):

40?! pariu ca pana in 35 ti-l fac fara monitor?

| taken a răspuns (pentru Razvanp69):

Eu am spus ca-i 40 si ceva de milioane o placa video pe 512 bit.
http://www.azerty.ro/componente-pc/placi-video/filtre/bus-memorie-512/

| Razvanp69 a răspuns (pentru taken):

Oke...oricum pot sa fac un pc super pana in 35, eu mi l-am facut singur siam ajuns la 60 da al meu e bomba adica nu am Intel i7 etc... am AMD-ul ala in 8 nuclee cu overclock la 8.3 +placa de retea +placa de sunet video in 384 de biti, 32 gb rami, blu ray, hdd in 10000 rpm, dar pot sa ma incadrez si in mai putini bani. si placa de sunet decodeaza DTS

| ITHelper a răspuns:

Cele meai bune:
Plava video :NVIDIA GeForce GTX 650
Audio :High Definition On-Board 7.1
Procesor :Intel Core i7-3820
Viteza CPU(gigahertz sau cum se scrie) : 3.6
Core( cati core): 4
Memorie RAM : 8GB DDR3
System de operare (OS): Windows 7 Home Premium 64

Astea sunt pentru un PC special pentru gaming..sunt cele mai bune! (si folosite)
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| username2396 a răspuns:

Pai, iti trebuie un procesor de cel putin 2400 ghz, cam 4 GB de RAM si 500 GB HDD si o placa video de 1 GB.

Sper ca te'am ajutat! happy