| designerandrei a întrebat:

Incerc sa imi instalez windows 10 si cand intru in setup.exe imi da aceasta eroare "setup.exe is not a valid win32 application" windows-ul este pe 64 bit, si am win xp

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca esti in win xp pe 32, nu se pot rula aplicatii facute pentru 64 biti. In momentul cand rulezi programul de instalare al lui w10 pe 64, acel program de instalare e pe 64 biti facut si nu merge in xp pe 32 biti. Daca aveai un xp pe 64 instalat sau orice windows pe 64 instalat, merge si nu mai aparea mesajul de eroare "setup.exe is not a valid win32 application".
In conditiile astea, trebuie sa faci un DVD sau stick de memorie cu W10, sa pornesti calculatorul cu acel DVD sau stick si doar asa vei putea instala w10 pe 64biti. Deci iti trebuie o instalare de pe DVD sau de pe stick de memorie.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai cine ti-a spus tie ca poti instala win 10 peste xp?

| AndreiSaigo a răspuns:

Pentru a face upgrade la windows 10 trebuie sa ai instalat macar windows 7, 8 sau 8.1.Nu poti face upgrade de la windows XP direct la 10.

| catineanu33 a răspuns:

Cred ca si windows-ul trebuie sa fie pe 64