| YoAndrew a întrebat:

Ma gandesc sa-mi cumpar o tableta, si as vrea sa stiu care e mai buna pentru jocuri gen Touchgrind BMX, Let's Fish.

Asta : http://www.emag.ro/......DFPP1BBBM/

Sau asta : http://www.emag.ro/......DYS1SBBBM/

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

As merge pe Allview - dupa o experienta neplacuta cu un evolio x7 la care bateria nu tine mult se incalzeste, se incarca greu si daca joci ceva se descarca chiar daca e conectata la curent.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Chiar am gasit aici la pagina cu X8 - http://www.emag.ro/......4146463032

urmatoarele: "Atentie li se duce mufa de incarcare. Am achizitionat o tableta evolio si am trimis-o in service de 2 ori si tot asa mi-au trimis-o inampoi. Mi-au scris ca au schimbat mufa si incarcatorul. Nici vorba!
Atentie ce va achizitionati!"
si chiar ca asa e si la x7 are probleme si la mufa de incarcare - calitate inferioara -

| YoAndrew explică (pentru halogen001):

Deci, m-am uitat mai atent pe site si am gasit tot un Allview, ma gandesc sa merg pe celalalt Allview care l-am gasit. Da-mi sfatul tau. Mersi;)

http://www.emag.ro/......DVXCSBBBM/

| halogen001 a răspuns (pentru YoAndrew):

Acum e chiar greu de ales :)
- h7 are 3g, iar q8 nu are
- h7 are butoane de volum, q8 nu are
- camera de pe q8 e mai buna
- procesor grafic mai bun pe q8
- la memorie par la fel desi pe eMAG e scris 16GB, mai sus e scris 8GB, la fel si pe http://www.allview.ro/......cificatii/
http://www.allview.ro/index.php?id=2172
Vad pe eMAG la acelasi pret q8 si cu 8 si cu 16GB

- q8 e mai veche din iulie 2013, h7 - iunie 2014

Am gasit la review-uri pentru q8:

O TABLETĂ BUNĂ, ÎNSĂ CU HIBE FOARTE MARI
O TABLETĂ BUNĂ CARE RULEAZĂ JOCURI ȘI APLICAȚII FLUID, A FOST STRICATĂ DE FAPTUL CĂ NU MERG PE EA APLICAȚII FOARTE IMPORTANTE - GOOGLE CHROME, GOOGLE MUSIC, POKERSTARS- ȘI CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE FAPTUL CĂ DISPUNE DOAR DE 5, 86 GB DE MEMORIE (DINTRE CARE O MARE PARTE ESTE ""RECUNOSCUTĂ"" DE SISTEM ÎN MOD CIUDAT CA FIIND CARD EXTERN, APLICAȚIILE PUTÎND FI MUTATE DOAR ÎN CADRUL MEMORIEI IMPLICITE), SPAȚIUL EXISTENT SE UMPLE FOARTE REPEDE, ÎN CAZUL ATAȘĂRII UNUI CARD MICROSD EXTERN, NICI O APLICAȚIE NU POATE FI MUTATĂ PE ACESTA. ÎN CONCLUZIE VORBA ROMÂNEASCĂ CRED CĂ SE POTRIVEȘTE CEL MAI BINE: ""BRÂNZĂ BUNĂ ÎN BURDUF DE CÂINE"".

Camera proasta, difuzoare slabe, wireless slab, maxim 6-7 m, baterie slaba. La dupa nici o luna de la achizitionare au inceput problemele, ba mufa USB, ba display-ul, ba softul. Asta tinut doar 3 zile, am avut-o in service de 3 ori in 3 luni, mai mult a stat la ei decat la mine! Intr-un cuvant bani pierduti, nervi la maxim!
Cei de la service Sfinx Telecom nu s-au sinchisit sa raspunda odata la mail sau telefon, in plus mi-au gresit de doua ori numele si adresa. Mari \'\'profesionisti\'\'.
Nu recomand sa va incurcati cu aceste produse de la Allview.

E o tableta foarte buna pentru jocuri, daca doriti sa faceti poze cu ea in casa veti ramane dezamagiti, camera e foarte slaba pentru interior, afara ies cat de cat bune, cu telefonul imi ies perfecte ( Allview P5 Alldro ), la aceasta tablata filmarea si pozele la interior sunt slabe rau, asta e marea mea emultumire. Tableta am luat-o pentru fiul meu care a bagat jocuri multe. Dar dorea sa faca si poze. Asta e doar se joaca fara a face poze, chiar m-am dus la reprezentanta in Brasov, si mi-au aratat si altatableta care la fel de prost face poze si filmeaza in interior. Cica asa e normal ca are ecranul mare, parerea specialistilor :))
PRO: - procesor bun
- rapida in rulare
- bateria buna, tine aproape 3 ore de jucat neintrerupt
CONTRA:: - fotografii slabe caliattiv
- filmare slaba calitativ

Sfatul meu: NU O ACHIZITIONATI!
Lainceput mi se parea o tableta foarte buna, dar dupa 2-3 luni a inceput sa ma dezamageasca. Incontinuu se bloca sau se repornea singura!
Este o tableta doar pentru cateva luni. M-au dezamagit cei de la Allview :( credeam ca este o marca serioasa dar... Nu este
PRO: Procesor bun, 7, 9 inch
CONTRA: Se blocheaza de foarte multe ori!

Asta am gasit la review, dar poate a mai fost actualizata la soft, pe Emag scrie ca are android nou 4.4 si poate merge mai bine :), poate are si butoane de volum.

Daca ar fi pus incarcarea pe mufa separata era mai bine.
Din pacate toate tabletele noi au incarcarea pe USB care nu face fata curentului de incarcare (contacte prea mici)

Daca aveam una din tablete, puteam sa zic clar care ar fi mai buna :)
Cred ca in cele din urma tine si de noroc ca sa fie totul bine.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Am urmarit si review-ul https://www.youtube.com/watch?v=gwmGAJjAO8A
si se pare ca merge bine la jocuri, nu se incalzeste, bateria tine bine, ecranul cu IPS e de calitate, camera de 5 MP e destul de buna si daca modelul nou are memorie mai multa 16GB in loc de 8GB, poate are chiar si butoane de volum, deci e o alegere buna.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Poti sa te uiti si la modelul asta http://www.altex.ro/......2-albastru bateria tine 10 ore ceea ce e un avantaj insa nu stiu cum se comporta la jocuri :)

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Eu nu ma prea stiu la tablete, dar imi trebuie ceva sa nu aiba probleme in timp, jocurile sa ruleze decent, camera decenta... Ai putea sa te uiti in categoria 100-500 lei sa-mi recomanzi una, daca nu-i prea mare deranjul? Mersiwinking

| YoAndrew explică (pentru halogen001):

Daca poti, te uiti putin sa vezi ceva tableta pana-n 700-750 lei, sa ruleze jocurile decent, bateria sa tina, si pozele macar sa fie ok ca, calitate. Mersi multwinking

| halogen001 a răspuns (pentru YoAndrew):

Ma gandesc la o tableta Asus, ma mai uit la ele sa le compar.

| YoAndrew explică (pentru halogen001):

Tot cautand pe site-uri, am gasit pe altex Samsung galaxy tab 4...
Merge pentru jocuri?

http://www.altex.ro/......-4-4-negru

| halogen001 a răspuns (pentru YoAndrew):

Arata bine. Ecranul IPS, butoane de volum, butoane dedicate in afara ecranului, procesoare bune, baterie foarte buna, android nou 4.4, memorie ram 1.5 GB mai mult decat la celelalte care aveau numai 1GB, e de firma buna si in mod sigur merg jocurile pe ea. E buna. Am sa ma mai uit pe review-uri.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Inca una puternica http://www.cel.ro/......4-black-l/

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Http://www.asus.com/Tablets/ASUS_MeMO_Pad_7_ME176C/specifications/
Are procesor Intel cu 4 nuclee, 1.86 GHz, baterie 9 ore,
camere de 2 si de 5MP cu autofocus, busola, GPS

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

La tableta daca nu are folie de protectie e bine de gasit una si de pus inainte sa se zgarie ecranul, apoi o husa pentru pastrare.

17 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Prima tableta este mai buna. Chiar daca procesorul este cu 0, 1GHz mai slabut decat a doua dar la celalalte categorii o bate.

Bafta wave

| Mariusflo a răspuns:

Salut,

De fiecare data cand iti cauti o tableta pentru jocuri trebuie sa o alegi pe aceea cu cel mai bun procesor.

In cazul nostru, cea mai buna tableta este http://bit.ly/1qjKbPb al carui procesor functioneaza o freventa mai buna de 1.4

In rest ambele tablete sunt identice.

| YoAndrew explică:

Cred ca am sa rămân pe Samsung Tab 4... Mersi mult de ajutorwinking