| traianoty a întrebat:

mi-am achizitionat si eu acest laptop https://www.emag.ro/......CZ6M7BBM/, ma cam enerveaza ca se misca ff greu si sincer nu inteleg dc la altii li se misca bine, o fi din cauza instalarii windowsului pe legacy si nu pe uefi, eu chiar nu inteleg... cum as putea sa il fac sa se miste mai bine si sincer sa imi cumpar piese pentru el, ar fi cam ultima optiune, as vrea sa incerc tot ce pot pana sa bag bani in el, va multumesc

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

De cat timp il ai?
Ce inseamna se misca greu?
Are procesor 4x 1.6, ar trebui sa duca cu brio chestii de birou, Facebook, sau un film, fie el si 4K.

"sa imi cumpar piese pentru el ar fi cam ultima optiune"
NU ai ce piese sa cumperi pentru el, in afara de un SSD de calitate (fereste-te de QLC-uri) care nu ii va creste capacitatea de procesare, insa va creste viteza de acces a datelor + va aduce silentiozitate.

Daca vrei sa se miste bine, exista 2 optiuni:
Windows 7 SP1 Home Premium
sau
Linux (Mint, Ubuntu, ElementaryOS).

| flixbuster a răspuns:

Procesoarele Celeron si Pentium Nceva sunt urmasele arhitecturii Atom (= performanta slaba si consum scazut). Procesoarele pe arhitectura Core sunt cele cu perormanta ridicata (Celeron -> Pentium -> i3 -> i5 -> i7 -> i9) si consum pe masura.

Tu ai un Nceva asa ca performanta este decenta pentru un Windows 10 de baza cu chestii media si office. Zice lumea la review-uri pe eMAG si de ceva gaming modest - si cam atat.

Tu ce incerci sa faci cu el de zici ca nu se misca bine?

| Algo098 a răspuns:

Laptopul http://tinyurl.com/tjrsryr are procesorul Intel Pentium N3710 @ 1. 60GHz care nu e tocmai cel mai rapid, iar hard disk-ul e cel care-l face sa se miste greu. Un SSD in locul hard disk-ului l-ar face sa se miste mai bine. Fara SSD, probabil un windows 8.1 ar merge mai bine cred.