| madalin2005 a întrebat:

Mi-am cumparat recent un pc si de vreo saptamana imi apare power saving mode.Deschid pc-ul, iar dupa vreo 5-10 minute imi apare.Am incercat sa scot ramii si sa îi curăț, am scos si bateria de pe placa de baza si am curatat-o, am incercat mai multe metode dar degeaba.Stie cineva ce trebuie sa fac ca sa rezolv problema permanent?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1. scrie power plan in bara de cautare
Change Advanced Power Settings
va aparea fereastra Power Options (de fapt daca ma gandesc bine poti cauta direct numele ei in caseta de cautare si va aparea direct)

In partea stanga, sus, exista o caseta de selectie:
alege High Performance daca e altceva selectat.
OK

2. Poti intra in Control Panel (NU in Settings daca ai Windows 10) si acolo gasesti meniul Power Options, cu aceleasi optiuni: High Performance, Balanced, Power Saver...
La fel - selectezi Performance.

| JicaContra a răspuns:

Daca citesc bine printre randuri si dupa "power save" tu pornesti din nou calculatorul, atunci inseamna ca s-a inchis calculatorul si asta iti spune monitorul cand nu mai are semnal, deci ai o problema destul de naspa, care in general incepe cu sursa ca prim suspect, dar poate fi din orice componenta

deci iti cam trebuie service