| Sieupeaici1234 a întrebat:

Am o problema cu desktop-ul pc. Nu stiu exact cauza. Problema e urmatoarea.

Dupa mai multe caderi de curent, dupa ultima cadere de curent, calculatorul are urmatoarele simptome: Cand il deschid se aprinde iar cand e sa inceapa sa booteze windows-ul mi se inchide monitorul si nu se mai aprinde, intra cumva in stand by, e negru complet si clipeste doar butonul de on/off. Insa daca scot cablu hdmi din placa video si il pun inapoi, se aprinde iar. Am incercat sa il curat, am scos ramii, am suflat toata unitatea de praf etc, am scos placa video, am incercat sa pun cablu pe portul hdmi de pe placa de baza si tot asa face, am incercat sa pun si pe mufa vga si tot asa face... insa daca scot si pun inapoi pe porturile de pe placa de baza cablu hdmi nu se aprinde, insa pe portul de pe placa video se aprinde.

Dupa ce am scos ramii, bateria de pe placa de baza, si placa video si am pus inapoi si am pornit, s-a aprins si a mers cum trebuie, a bootat si nu s-a mai oprit monitorul, insa dupa ce l-am inchis si l-am aprins inapoi, aceeasi problema.

Stiti cam despre ce ar fi vorba? placa de baza? sursa? e posibil sa se fi defectat de la caderile de curent? sau e alta problema? multumesc in avans pentru raspuns. sper ca am fost destul de explicit. zi buna!

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Interesante simptome.
Probabil placa video numai e buna sau monitorul sau chiar caplul hdmi sa se fi stricat.
Apropo, data viitoare nu mai scoate bateria de pe placa de baza ca aia e bateria de bios.

| Sieupeaici1234 explică (pentru GdX):

Stiu ca e. Dar am vrut sa ii dau un hard reset. Nu cred ca e placa video, ar fi trebuit sa mearga pe porturile de pe placa de baza totusi... si cand bag la alea, tot asa face.