| Chimbly a întrebat:

mi-am cumparat un laptop, deși el e decent cand pornesc un joc mai nou cu o grafica buna placa video dedicata nu porneste, laptopul nu o foloseste.
Are cineva idee cum pot rezolva aceasta problema?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La toate laptopurile noi placa video dedicata intra in functiune automat cand cea incorporata nu face fata. Daca ai driver la ea si este recunoscuta de Windows, stai linistit! La unele laptopuri se poate dezactiva placa grafica incorporata, din BIOS. Ar trebui sa ti-l vada cineva care se pricepe.

| flixbuster a răspuns:

Daca ai NVIDIA, poti sa pornesti tu explicit jocul pe ce placa video vrei. Click dreapta pe shortucut, run with graphics card sau ceva de genul si apoi alegi din cele doua optiuni placa NVIDIA. AMD ar trebui sa aiba ceva similar dar eu nu am placa video AMD sa-ti spun exact.

| PainTech a răspuns:

1. Verifica daca ai driverele actualizate pentru placa video.
2. AMD si nVIDIA au technologii Switchable Graphics care pot fi configurate manual.
AMD : Click dreapta pe desktop > AMD Radeon (respectiv Catalyst) > System > Switchable Graphics

nVIDIA : nVidia Control Centre > Manage 3D settings > Preferred GPU.